Koncert „Per due donne” zainauguruje 18 września nowy sezon w Operze Krakowskiej. Na nadchodzący sezon Opera przygotowuje cztery premiery - w tym pierwszą operową realizację Jerzego Stuhra.

Podczas koncertu 18 września publiczność usłyszy sopranistkę Katarzynę Oleś-Blachę i mezzosopranistkę Monikę Korybalską.

Oleś-Blacha jest absolwentką, a obecnie także pracownikiem Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykonuje utwory klasyków, kompozytorów współczesnych, ale również muzykę gospel i negro spirituals – pieśni czarnoskórych niewolników. Ma w swoim bogatym dorobku ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych teatrów operowych w Polsce i zagranicą.

Monika Korybalska również ukończyła krakowską Akademię Muzyczną. Zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, w 2006 r., partią w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. W maju 2013 została zaproszona przez Kuwait Chamber Philharmonia jako główny wykonawca koncertu z okazji uczczenia 50-lecia stosunków dyplomatycznych polsko-kuwejckich. Oprócz Opery współpracy z Teatrem Wielkim w Łodzi.

W nowym sezonie na afiszu Opery Krakowskiej pojawią się cztery premiery, w tym pierwsza operowa realizacja Jerzego Stuhra.

Pierwsza z planowanych premier, „Dwie Historie - jeden Taniec”, odbędzie się 29 października. To spektakl baletowy do muzyki na żywo skomponowanej przez Piotra Orzechowskiego, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia oraz Krzysztofa Ścierańskiego, kompozytora i gitarzysty basowego.

Choreografię przygotowuje Jacek Tyski, tancerz, solista Polskiego Baletu Narodowego, a kostiumy Anna Sekuła. Przedstawienie opowiada językiem tańca o losie nastolatków wchodzących w dorosłość oraz o ich problemach życia codziennego. Bohaterowie muszą zderzyć się z szeregiem podjętych przez siebie dobrych i mniej dobrych decyzji. Na scenie tańczyć będzie Balet Opery Krakowskiej.

2 grudnia krakowski teatr zaprasza na premierę opery „Don Pasquale” G. Donizettiego. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Stuhr i będzie to pierwsza realizacja operowa tego artysty. Kierownictwo muzyczne nad operą objął Tomasz Tokarczyk, scenografię przygotowuje Alicja Kokosińska, a kostiumy Maria Balcerek.

Kolejne przedstawienia wyreżyserowane przez Stuhra odbędą się 3, 4 i 6 grudnia. W partii Doktora Malatesty publiczność usłyszy Mariusza Kwietnia, światowej sławy barytona, gwiazdę Metropolitan Opera w Nowym Jorku i ulubieńca krakowskiej publiczności. W obsadzie będą też m.in.: Dariusz Machej, Grzegorz Szostak (Don Pasquale), Mariusz Godlewski (Malatesta), Andrzej Lampert, Sang Jun Lee, Adam Sobierajski (Ernesto), Aleksandra Flood, Anna Wolfinger, Karolina Wieczorek (Norina).

W lutym Opera Krakowska zaprasza na premierę operetki „Hrabina Marica” I. Kalmana w reż. Pawła Piotrowskiego-Aignera, natomiast w czerwcu na „Opowieści Hoffmanna” J. Offenbacha w reż. Michała Znanieckiego.

Na nadchodzący sezon teatr przygotowuje także, jak co roku, spektakle i projekty edukacyjne dla dzieci. Będą to m.in: „Profesor Wiolinek” - przedstawienie edukacyjne, którego twórcą i pomysłodawcą jest Paweł Wójtowicz; spektakl rodzinny „Muzyka i magia” Andrzeja Zaryckiego i Wojciecha Graniczewskiego.

W nowym sezonie artystycznym kontynuowane będą spotkania „Operowy podwieczorek” i „Muzyką namaluj swój świat”, realizowane w ramach projektu Bon Kultury.

W stałym repertuarze Opery znajdą się: „Cyganeria”, „Madama Butterfly” G. Pucciniego, „Carmen” G. Bizeta, „Tannhauser” R. Wagnera, „Napój miłosny” G. Donizettiego, „Straszny dwór” S. Moniuszki, „Zemsta nietoperza” J. Straussa, „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka, „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego, „Kopciuszek” do muzyki G. Rossiniego.

Tradycyjnie, wspólnie z widzami, teatr przywita Nowy Rok i będzie bawić się na koncertach karnawałowych, które stały się nieodłącznym punktem w repertuarze Opery Krakowskiej.

Sezon artystyczny zakończy XXI Letni Festiwal Opery Krakowskiej.