„Boska Florence” z Meryl Streep w kinach, a na DVD nagrodzony Cezarami francuski film o „Niesamowitej Marguerite”. Inspiracją obu była Florence Foster Jenkins. Reżyser „Marguerite” Xavier Giannoli w tytułowej roli obsadził Catherine Frot. I to był strzał w dziesiątkę.
Dziennik Gazeta Prawna
DVD Adaptacja powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”. Są nimi bezpretensjonalni dwudziestolatkowie wplątani w wielką historię, w trudne decyzje, przerastające ich dylematy. Janusz Morgenstern umiejętnie pokazał przemianę swoich bohaterów. Od rozemocjonowanych dyletantów, pełnych wielkich słów i entuzjazmu, po przedwcześnie dojrzałych młodych ludzi skażonych wojną, ale i w ekspresowym tempie uczących się codzienności w czasach zagłady, zamieniających początkową brawurę w dobrze przygotowaną organizację zadań dywersyjnych. „Kolumbowie” przetrwali w pamięci jeszcze z jednego powodu. Wiele było filmów i seriali wojennych, ale „Kolumbowie” są inni. Nie tylko wojna, ale także życie. Codzienność, wspólna dla czasu wojny i czasu pokoju. Wielkie i małe miłości, rozterki moralne i prozaiczne dylematy z życia bohaterów (wspaniałe role m.in. Jana Englerta i Władysława Kowalskiego) tworzą mocne tło dla wydarzeń wielkiej wagi. I jeszcze nad tym wszystkim unoszący się fetor śmierci, fatum, dla którego jeżeli istnieje antidotum, to tylko chwilowe – paroksyzmy życia.
Kolumbowie | reżyseria: Janusz Morgenstern | dystrybucja: TVP
Dziennik Gazeta Prawna
DVD „Boska Florence” z Meryl Streep w kinach, a na DVD nagrodzony Cezarami francuski film o „Niesamowitej Marguerite”. Inspiracją obu była Florence Foster Jenkins. Reżyser „Marguerite” Xavier Giannoli w tytułowej roli obsadził Catherine Frot. I to był strzał w dziesiątkę. W roli królowej bohemy lat 20. łączy ona ironię i wrażliwość, brawurę i dyskrecję. W starciu ze Streep, zwyciężczynią jest Frot. Jednak o ile „Boska Florence” to klasyczna biografia, o tyle „Niesamowita Marguerite” jest opowieścią kampową, w duchu dawnego Almodóvara. Historia baronowej, dla kaprysu dającej recitale na balach dobroczynnych, w której zakochują się dadaiści i surrealiści, tworząc z Marguerite ikonę sztuki awangardowej, zachowuje lekkość i dekadencję. Nie stroni też jednak od tonacji serio, zwłaszcza w momentach, gdy wrobiona niejako w fałszywą wielkość Marguerite przegrywa w konfrontacji ze znanym od lat, oswojonym światem. Z bogatym towarzystwem, dla którego z szanowanej matrony staje się dziwowiskiem. Marguerite, fałszując arie, zniekształca kulturowe wzorce. Dlatego jest niesamowita.
Niesamowita Marguerite | reżyseria: Xavier Giannoli | dystrybucja: Kino Świat
DVD Wiadomość o tym, że Jon Favreau zamierza przenieść na ekran „Księgę dżungli”, początkowo wzbudziła dyskusje. Legendarny zbiór opowiadań Rudyarda Kiplinga miał już przecież wiele ekranizacji. Ponadto z dzisiejszej perspektywy dzieło noblisty pod pewnymi względami okazuje się kłopotliwe. Utrzymana w duchu wiktoriańskim „Księga dżungli” grzeszy kolonialnym przekonaniem o wyższości białego człowieka nie tylko nad innymi rasami, ale i nad światem natury. Czy tego powinniśmy dziś uczyć dzieci? Jeśli jednak pojawiały się wątpliwości, Favreau zdołał skutecznie je rozwiać. Najnowsza „Księga dżungli” w wydaniu Disneya skutecznie omija niewygodne kwestie. Reżyser postawił na przygodowość i uniwersalne przesłanie (miejscami nawet w ekologicznym duchu). Opowieść o Mowlim, chłopcu wychowanym przez wilki (w jedynej „ludzkiej” roli znakomity młody aktor Neel Sethi), to przede wszystkim pasmo barwnych przygód i doskonała rozrywka skrojona pod oczekiwania współczesnego widza.
Księga dżungli | USA 2016 | reż. Jon Favreau | dystrybucja: Disney
TV Serial według scenariusza Pawła Demirskiego i w reżyserii Moniki Strzępki został wyprodukowany przez TVP z okazji 250-lecia teatru w Polsce. Jego emisja miała rozpocząć się już wiosną, rozpoczyna się jesienią – akurat wtedy, gdy media huczą o problemach, z jakimi zmaga się Teatr Polski we Wrocławiu. Być może ten zbieg okoliczności przysporzy „Artystom” zainteresowania. Jeśli nie, są inne atuty, które powinny przyciągnąć uwagę widzów. Przede wszystkim doskonała obsada, m.in.: Ewa Dałkowska, Dorota Segda, Edward Lubaszenko, Jerzy Trela i Andrzej Seweryn. Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym Teatrze Popularnym w Warszawie. Gdy po śmierci dotychczasowego dyrektora teatru stanowisko obejmuje młody reżyser z prowincji (Marcin Czarnik), będzie musiał nie tylko przeforsować własne zmiany, ale i zyskać akceptację zespołu.
Artyści | reż. Monika Strzępka | TVP 2, piątek, g. 22.20