W sobotę i niedzielę wszyscy zainteresowani zobaczą w Chabówce zabytkowe parowozy polskie i zagraniczne: OKz32-2, Ty42-107, TKt48-191 ze skansenu w Chabówce, słowacki 477.013, TKh05353 z Wrocławia, Pt47-65 i Ol49-59 z parowozowni Wolsztyn oraz Ty42-24 z Pyskowic. Będą też zabytkowa lokomotywa elektryczna EU06-01 oraz spalinowe SP42-260 i SN61-168.
„Na tegoroczną Parowozjadę PKP Cargo przygotowało wiele atrakcji, z dziewięcioma parowozami na czele. Możliwość zobaczenia tylu zabytkowych pojazdów kolejowych w jednym miejscu każdego roku przyciąga do Chabówki rzesze turystów i miłośników kolei z całej Polski. Także w tym roku serdecznie zapraszamy i liczymy na wysoką frekwencję” – powiedział Maciej Panasiewicz, naczelnik sekcji utrzymania i napraw taboru w Chabówce.
W trakcie imprezy mają kursować pociągi retro do Kasiny Wielkiej, Zakopanego, Mszany Dolnej i Rabki Zarytego. Zainteresowani zakupią bilety u obsługi pociągu.
Oprócz historycznych lokomotyw w Chabówce będzie można zobaczyć zabytkowe składy pociągów, stacjonujących na co dzień w na terenie skansenu. Są to zarówno wagony pasażerskie, jak i towarowe z początku XX w. Podziwiać będzie można również najstarszy w Polsce zachowany parowóz z 1878 r.
Parowozjada odbywa się od 2005 r. w sierpniu lub we wrześniu w Chabówce. Do tamtejszego skansenu kolejowego zjeżdżają zabytkowe parowozy z Polski i zagranicy. Co roku w imprezie bierze udział od 2 do 3 tys. osób.
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce został utworzony w 1994 r. na terenie dawnej parowozowni. Znajduje się w nim osiem zabytkowych parowozów oraz unikatowe wagony, m.in. pocztowe czy służące niegdyś do przewozu zwierząt.