Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek w Krośnie (Podkarpackie).
Jak powiedziała PAP rzeczniczka krośnieńskiego magistratu Joanna Sowa, głównym celem festiwalu jest wzajemne poznanie obyczajów i wielowiekowych tradycji narodów żyjących w Karpatach.
W tegorocznej edycji festiwalu zobaczyć będzie można m.in. plenerową wystawę przygotowaną przez krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła i miejscowe pracownie artystyczne związane z obróbką i zdobnictwem szkła. Odbędą się też pokazy wytopu szkła prosto z hutniczego pieca ustawionego na dziedzińcu CDS, będzie też możliwość samodzielnego formowania, grawerowania, a nawet pisania na szkle.
Sowa zaznaczyła, że jedną z największych atrakcji festiwalu będzie święto chleba. „To nawiązanie do wielowiekowych tradycji wypieku chleba w naszym mieście. Lokalni mistrzowie piekarstwa stają w szranki o zdobycie tytułu +Ulubiony chleb krośnian+, który przyznaje publiczność Karpackich klimatów” - podkreśliła.
Konkurs ten nawiązuje do siedemsetletniej tradycji piekarskiej Krosna - miejscy piekarze swój statut cechowy uzyskali w 1459 r., chociaż już w dokumencie z 1367 r. mówi się o kramach przeznaczonych specjalnie dla przedstawicieli tego zawodu. Rzecznika dodała, że chleb z Krosna ma niepowtarzalny smak i jest rozpoznawalny w całym kraju.
Organizatorzy przygotowali również wiele innych atrakcji m.in. dla dzieci odbędą się warsztaty rękodzielnicze, a w ostatni dzień odbędzie się bieg uliczny.
W ramach Karpackich klimatów odbędzie się również Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa. W tym roku będzie można degustować wina z co najmniej sześciu regionów Węgier. Będzie można również poznać bliżej kulturę i kulinaria znad Dunaju. W Krośnie odbędą się także m.in. dni węgierskie w antykwariacie Zbigniewa Oprządka, gdzie będzie można zobaczyć wystawę „Węgry na starej pocztówce” i wziąć udział w kiermaszu literatury węgierskiej.