Niemiecki pianista Tobias Koch wystąpi z recitalem Chopinowskim w środę 17 sierpnia w bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Muzyk jest znanym wykonawcą dzieł na instrumentach historycznych. Występ odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa",

W bazylice Tobias Koch wykona Mazur i Allegretto (harmonizacja polskiej melodii ludowej), "Boże, coś Polskę" (harmonizacja dawnej wersji pieśni) oraz Mazurek Dąbrowskiego ze zharmonizowanym refrenem.

Główną część recitalu zajmą jednak interpretacje mazurków, preludiów, walców i nokturnów.

Tobias Koch jest jednym z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych muzyków swojej generacji, zafascynowanym możliwościami instrumentów historycznych, takich jak: klawesyn, klawikord, fortepian tangentowy, wczesne fortepiano, orfika, organy, fortepian pedałowy i fortepian romantyczny. "Jest uważany za jednego z czołowych specjalistów w zakresie romantycznej praktyki wykonawczej - uważa Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa", który w rozmowie z PAP zwrócił uwagę na wyraźnie obecny w programie festiwalu nurt historycznego wykonawstwa.

Międzynarodowe uznanie Tobias Koch zyskał dzięki nagraniu kompletu dzieł fortepianowych Schumanna. „Zainspirowany i inspirujący od pierwszej chwili: Tobias Koch gra Schumanna w sposób, w jaki powinien być on wykonywany, aby oddać sprawiedliwość kompozytorowi: rewolucyjnie, romantycznie, z techniczną błyskotliwością, emocjonalnie bez śladu przesadnej słodyczy i pretensjonalności. Koch swoją grą wyczarowuje muzyczne obrazy, które pojawiają się w mgnieniu oka, by rozwiać się za chwilę. Ta gra porywa, przemieniając każdy takt w nowe doświadczenie” - komentowali nagranie krytycy z Radia Niemieckiego MDR Figaro.

Tobias Koch - ich zdaniem - nieustannie stara się przydawać wykonywanej muzyce żywych kolorów za pomocą instrumentów klawiszowych najbardziej odpowiednich do repertuaru od Orlando Gibbonsa do Karlheinza Stockhausena.

Pianista występuje w całej Europie jako solista, kameralista, akompaniator. Jest zapraszany do udziału w najważniejszych festiwalach muzycznych m.in. w Schleswig-Holstein, Verbier, Ludwigsburgu (Schlossfestspiele), Rheingau, Bonn (Beethoven Festival), Duesseldorfie (Schumannfestival) i Lipsku (Mendelssohn Festival).

W 2013 roku artysta zadebiutował na festiwalu "Chopin i jego Europa" wykonując z pasją i wrażliwością XIX-wieczną muzykę polską, co zostało utrwalone na CD. Tobias Koch tak wspomina swoje pierwsze związki z festiwalem: "Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu, prosił mnie, bym przygotował trochę muzyki polskiej. Zgodziłem się bez wahania, ale sądziłem, że chodzi o Szymanowskiego, Lutosławskiego i innych kompozytorów, którzy od razu przychodzą do głowy. Dyrektor Leszczyński powiedział mi jednak, że ma to być coś zupełnie innego. I kiedy jakiś czas potem otworzyłem kopertę z nutami, która dostałem z Polski, okazało się, że czeka mnie niezwykła podróż w czasie do XIX wieku… (...) Muzyka Chopina była wówczas dla mnie czymś zupełnie nowym, obecnie - jak to określił w wywiadzie radiowym - Chopin to Rolling Stonsi XIX wieku".

Koch jest laureatem nagrody muzycznej miasta Duesseldorf. Jako kameralista występuje z Andreasem Staierem, Gottfriedem von der Goltzem, Joshuą Bellem, Stevenem Isserlisem, Markusem Schaeferem i Friederem Berniusem. Współpracuje z budowniczymi i konserwatorami instrumentów oraz z najsłynniejszymi kolekcjami i muzeami instrumentów. Jest wykładowcą w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie oraz uczelni w Verbier i Montepulciano. Wziął udział w ponad 200 produkcjach radiowych i telewizyjnych. Artysta posiada w swoim dorobku ponad 20 płyt CD, jest również autorem wielu publikacji na temat praktyki wykonawczej. Gra wyłącznie na autentycznych instrumentach historycznych.

Recital odbędzie się w środę o godz. 22 w bazylice pw. Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Festiwal "Chopin i jego Europa" trwa do 30 sierpnia.