Jeden z najlepszych pianistów świata Rosjanin Grigorij Sokołow zainauguruje w poniedziałek międzynarodowy festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”. Koncerty, które odbywają się w zabytkowych i sakralnych budynkach, potrwają do końca sierpnia.

Na 17 festiwalowych dni organizatorzy przygotowali 25 koncertów muzyki z różnych okresów - od średniowiecza po nowoczesność.

„Grigorij Sokołow już po raz kolejny otwiera nasz festiwal. To dla nas powód do dumy. Sokołow należy do +rasy+ wielkich pianistów, takich jak m.in. Richter, Benedetti czy Horowitz” – powiedziała PAP rzeczniczka festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Podczas recitalu Rosjanin zaprezentuje utwory Chopina i Schumanna.

Jak zwrócił uwagę pomysłodawca i dyrektor festiwalu Stanisław Gałoński, przegląd ma być dla każdego, dlatego ceny biletów są stosunkowo niskie. Wstęp na większość koncertów to koszt 10-30 zł.

„Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym. Gałoński zaprasza artystów do udziału, ale nie narzuca im repertuaru. „Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu +w duszy gra+, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania. Oczywiście dobieram artystów tak, aby nie było w ramach jednego festiwalu kilku np. recitali pieśni. Zdarzało mi się także odejść od zasady i zrobić kilka koncertów tematycznych, co związane było z różnymi jubileuszami” – powiedział dyrektor.

Wśród zagranicznych gwiazd 41. edycji festiwalu będzie m.in. Hiszpan Jordi Savall - artysta przygotował koncert, złożony m.in. z utworów Johna Dowlanda czy Marina Maraisa, którego muzykę spopularyzował film "Wszystkie poranki świata". Z kolei słynny rosyjski wiolonczelista Iwan Monighetti wykona koncerty Josepha Haydna.

Z Wielkiej Brytanii przyjedzie zespół Onyx Brass – kwintet wirtuozów instrumentów dętych blaszanych wykona utwory takich kompozytorów jak m.in.: Monteverdi, Dowland, Purcell, Jackson, Gabrieli. W Krakowie wystąpi także francuski Ensemble Gilles Binchois specjalizujący się w muzyce średniowiecznej, czy Czech Ensemble Baroque, zespół, który zaprezentują czeską muzykę baroku.

Spośród polskich artystów na festiwalowej estradzie zaprezentuje się sopranistka Elżbieta Towarnicka. W „Muzyce w Starym Krakowie” weźmie ona udział po dłuższej przerwie. Wystąpi w towarzystwie grającego na organach Marka Stefańskiego i wykona "Geistliche Lieder" Jana Sebastiana Bacha.

Festiwalowa publiczność będzie mogła też podziwiać m.in. klawesynistkę Elżbietę Stefańską i wiolonczelistę Bartosza Koziaka, którzy przedstawią muzykę rodziny Bachów, a także Andrzeja Białko - krakowskiego organistę, słynącego z interpretacji muzyki Jana Sebastiana Bacha.

Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie" organizuje Fundacja Capella Cracoviensis. To jeden z najstarszych festiwali polskich. Występowali na nim m.in. Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Rafael Puyana, Igor Kipnis.

Jak podkreśliła rzeczniczka „Muzyki w Starym Krakowie”, festiwal ten jako pierwszy w Polsce „wszedł do kościołów”, które wcześniej były tylko miejscem kultur religijnego. „Wówczas koncerty w kościołach były nowością” – powiedziała.

Zaznaczyła również, że dzięki festiwalowi krakowskie zabytki zostały oświetlone. „Reflektory, które rozświetliły zabytki, przywieziono od wojska. Pierwsze zdjęcia Krakowa nocą w albumie Adama Bujaka +Kraków nocą+ są właśnie z naszego festiwalu” – zauważyła Malatyńska-Stankiewicz.