Festiwal, ukazujący Chopina na tle współczesnej mu kultury polskiej i europejskiej, "Chopin i jego Europa" odbywać się będzie w Warszawie od 15 do 30 sierpnia. W tym roku widownia wysłucha m.in. koncertów triumfatorów ostatniego Konkursu Chopinowskiego.

Każda kolejna edycja festiwalu prezentuje twórczość Chopina w innym kontekście, powiązaniach i wpływie, jaki na polskiego kompozytora mieli współcześni mu artyści. W tym roku akcent położono na związki Chopina z Włochami, w szczególności z włoskim bel canto. Koncerty odbywać się będą w stołecznym gmachu Filharmonii Narodowej, a także Bazylice św. Krzyża, Żelazowej Woli i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Jak zapowiedzieli organizatorzy imprezy, podczas wtorkowej konferencji w Warszawie, ten wątek tematyczny wypełnią koncerty nie tylko operowe, oratoryjne i recitale wokalne, ale także kameralistyka czy solowe recitale fortepianowe. Tegoroczny festiwal opatrzony jest podtytułem "Z ziemi włoskiej do Polski: od Mozarta do Belliniego".

"Warszawa obecnie należy do najważniejszych kulturalnie miast w całej Europie. Jest miejscem, w którym dzieje się wiele ważnych i ciekawych rzeczy, choć nie zawsze Europa ma tego świadomość" - powiedział skrzypek, dyrygent Fabio Biondi, który w Warszawie poprowadzi Chór Opery o Filharmonii Podlaskiej, podczas wykonania opery "I Capuleti e i Montecchi" Belliniego. "Ogromnie cieszę się, że ponownie mogę tu wystąpić z tą operą. Tak jak Bellini dla muzyki wokalnej, tak Chopin dla instrumentalnej to kompozytorzy, którzy dbają o szczegóły, niuanse swego dzieła. W operze Belliniego istotne są nie tylko głosy czy fortepian, ale także wielkie znaczenia ma troska o szczegół w pisaniu orkiestrowym. Moim obowiązkiem jest wyeksponować te relacje między solowym instrumentem czy głosem, a orkiestrą" - mówił.

Podczas festiwalu będzie też można usłyszeć fantazję na temat "Normy" Belliniego na fortepian autorstwa rówieśnika Chopina, Otto Nicolai'ego (1810-1849), koncert fortepianowy, który miał w swoim repertuarze polski kompozytor, autorstwa Vojtecha Matyasza Jiroveca, a także muzykę polskich twórców m.in. Feliksa Dobrzyńskiego, Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego i Witolda Lutosławskiego.

Głównym nurtem będzie jednak twórczość Fryderyka Chopina. Jego kompozycje wykonają m.in. laureaci głównych nagród ostatniego Konkursu Chopinowskiego, Seong-Jin Cho i Charles Richard-Hamelin. Z występu, z powodów zdrowotnych, zrezygnować musiała Kate Liu.

Wśród tegorocznych solistów znaleźli się również m.in. Jan Lisiecki, Katia i Marielle Labeque, Nelson Goerner, Till Fellen, Jonathan Plowright, Julianna Awdiejewa, Paul Meyer, Andrzej Bauer, Eric Hoeprich. Wystąpią także kwartety - Belcea Quartet, Apollon Mussagete Quartet, Quatour Mosaiques, Szymanowski Quartet. Ponadto zaplanowano trzy recitale pieśni w wykonaniu Mariusza Godlewskiego, Iana Bostridge'a i Iwony Sobotki.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej, 12. edycji festiwalu będzie wykonanie, po raz pierwszy w Europie, opery "Capuleti e Montecchi" Vincenzo Belliniego na instrumentach historycznych. Dzieło zinterpretuje zespół Europa Galante. Polskie prawykonanie będzie miał także "Cyrulik sewilski" Gioachino Rossiniego w transkrypcji na oktet dęty.

W programie znalazły się także wieczorne recitale chopinowskie, które odbywać się będą w Bazylice św. Krzyża, w której znajduje się - wmurowany w jeden z filarów, schowany za tablicą - kryształowy słój z sercem Chopina.

Organizatorzy podkreślili, że po raz pierwszy w historii Festiwalu, w tym roku wybrane koncerty oglądać będzie można w internecie, na kanale YouTube Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Szczegóły programu tegorocznej odsłony Festiwalu "Chopin i jego Europa" dostępny jest na stronie internetowej www.festiwal.nifc.pl