„Świetność miasta” to hasło tegorocznej edycji festiwalu Forum Musicum, który w czwartek rozpocznie się we Wrocławiu. W programie imprezy znalazło się sześć koncertów muzyki dawnej z rożnych okresów – od średniowiecza po barok.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Dobrzański, hasło tegorocznej edycji festiwalu - „Świetność miasta” - odnosi się do muzyki, która była mocno związana z historią miast. „Budowała chwałę miast i była wyrazem tego, co się w miastach działo” - mówił Dobrzański.

W programie festiwalu znalazły się koncerty poświęcone muzyce dawnej Wrocławia, Gdańska, Krakowa oraz miast europejskich, dla której symbolem jest włoska Padwa.

„Muzyczne dziedzictwo Wrocławia będą reprezentować utwory XVIII-wiecznych kapelmistrzów wrocławskiej katedry” - mówił dyrektor. Melomani będą mieli okazje wysłuchać utworów liturgicznych Johana Martina Prandla, Nicolausa Prandla czy Johanna Georga Clementa.

Reklama

Muzykę Krakowa będą reprezentować przede wszystkim XV-wieczne dzieła Mikołaja z Radomia. Z kolei Gdańsk XVI-wieczne madrygały i monety Andrzeja Hakenbergera.

Ostatni koncert zostanie poświęcony muzyce schyłku średniowiecza tworzonej w europejskich miastach. W programie tego koncertu znalazły się utwory pochodzące z Hiszpanii, Francji, Anglii czy Niemiec.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu będzie widowisko multimedialne „Kamienny pióropusz”. Spektakl poświęcony historii Wrocławia zostanie zaprezentowany na Rynku 21 sierpnia.

Festiwal, którego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki, zakończy się 27 sierpnia.