Kulinarna gra fabularna „Beszamel” będzie jedną z atrakcji rozpoczynającego się 12 sierpnia w Poznaniu X Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. W ramach wydarzenia odbędzie się także największy w kraju turniej nalewek domowych – Polska Nalewka Roku.

W trakcie festiwalu co roku odbywa się jarmark, na którym swoje produkty oferują producenci regionalnych specjałów, serów, wędlin, pieczywa, miodów, ryb czy nalewek. W tym czasie w Poznaniu można też: spróbować specjałów z różnych stron świata, spotkać się z ekspertami i praktykami kuchni czy wziąć udział degustacjach i pokazach kulinarnych.

Jak podkreślił w środę współtwórca wydarzenia Wojciech Lewandowski, tegoroczna X edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku będzie obfitowała w specjalne, jubileuszowe atrakcje dla uczestników.

"Zupełnie nowym elementem festiwalu będzie fabularna gra fantasy z fantastycznym światem beszamelu, która właśnie na festiwalu będzie miała swoją premierę. To gra stworzona przez Marka Starostę, osobę niezwykle cenioną w środowisku graczy" – podkreślił Lewandowski.

"Będzie to gra fabularna, która rozgrywa się w nieistniejącym świecie z brokułowymi lasami, w którym tytułowy beszamel, czyli słynny francuski sos, odgrywa bardzo ważną rolę. Będzie to rzeczywistość, w której bohaterowie znani ze światów fantasy, jak krasnoludy, elfy będą się zmagać w walce nie tylko na miecze i łuki, ale także na umiejętności kulinarne" – dodał.

Sam twórca w opisie gry podkreślił, że to świat, w którym "nienasycone niziołki, obdarzone aż trzema żołądkami, przemierzają tę krainę w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń kulinarnych. Chcą spróbować pieczonego ogona smoka, przekonać elfy do porzucenia kultu Anoreksji, poznać fantastyczne rasy pożeraczy, inteligentnych kociołków i mechanicznych golemów-szybkowarów".

W ramach tegorocznej edycji, po raz drugi realizowany będzie także projekt "Stół Mieszka i Dobrawy". "Tym razem do zajęć łączących historyczne wykłady i warsztaty kulinarne chcemy zaprosić nie tylko dzieci, ale i nauczycieli poznańskich szkół podstawowych, aby próżniej w trakcie roku szkolnego mogli z dziećmi ten program edukacyjny powtarzać" – powiedział Lewandowski.

Po raz kolejny w Poznaniu odbędzie się także konkurs na Polską Nalewkę Roku. Jego organizatorzy podkreślają, że jest to najbardziej prestiżowa rywalizacja tego typu w kraju.

"Dla osób zajmujących się wytwarzaniem nalewek w domu, puchar tego konkursu to największe trofeum, jakie można sobie postawić na półce. W tym roku konkurs odbywać się będzie w XII-wiecznych piwnicach, gdzie zasiądzie 10 jurorów, czyli Kapituła Dobrego Smaku" – mówił Lewandowski.

Jak tłumaczył, przed każdym z jurorów ustawiona będzie plansza z kilkudziesięcioma nalewkami, które jurorzy będą smakowali i oceniali przez kilka godzin.

"Poza planszą z nalewkami każdy juror ma obok siebie także jasne piwo i słoik ze świeżo zmieloną kawą. Nie chodzi oczywiście o to, żeby się dopijać tym piwem, ale piana z piwa faktycznie wyciąga słodycz i alkohol z kubków smakowych. Przepłukując usta pianą, odświeża się kubki smakowe. Z kolei kawa, szczególnie powąchanie jej, bardzo oczyszcza receptory w nozdrzach" – zaznaczył Lewandowski.

Jak dodał, organizatorzy dbają, by każdy z trunków oceniony został bardzo rzetelnie. "Od pierwszej edycji festiwalu mamy też taką zasadę, że całe jury przed ogłoszeniem wyników musi na scenie zaprezentować +jaskółkę+. Przez dziewięć poprzednich edycji jeszcze nigdy nikt nie upadł" – zaznaczył z uśmiechem Lewandowski.

Wśród festiwalowych wydarzeń znajdą się także m.in. śniadania na trawie, warsztaty zielarskie, czy wykłady "o piwie". Na uczestników festiwalu czekać będzie także "uczta kinowa" w poznańskim kinie Muza, gdzie odbędą się seanse o tematyce kulinarnej, w tym pokaz filmu w reż. Naomi Kawase „Kwiat wiśni i czerwona fasola”.

X Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku potrwa do 15 sierpnia.