297 lat temu w okolice Poznania przybyli osadnicy z leżącego w południowej Frankonii Bambergu. W sobotę, na pamiątkę tego wydarzenia, odbędzie się festyn, którego jednym z głównym punktów będzie przyozdobienie figury Bamberki girlandą z kwiatów.

Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii, przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy.

Przybysze dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami. Obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część poznańskiego społeczeństwa.

„Bambrzy byli ludźmi bardzo solidnymi i przedsiębiorczymi. Starali się swoją pracą do czegoś dojść i dbali także o ziemię, odznaczali się pracowitością, gospodarnością. Te tereny, te wsie, w którym zamieszkali bardzo szybko wracały do życia, rozkwitały” – powiedział PAP prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński.

Sobotni festyn rozpocznie się uroczystą dekoracją pomnika Bamberki girlandą z biało-czerwonych kwiatów. Jak co roku odczytany zostanie także fragment kontraktu zawartego w 1719 roku między przybyłymi na zaproszenie miasta rolnikami z Bambergu a rajcami Poznania. Zaprezentowany zostanie także nowy, przyszłoroczny Kalendarz Bamberski. Uczestnicy festynu będą mieli też okazję do rozmów z potomkami Bambrów i zrobienia sobie wspólnej fotografii z Bamberkami ubranymi w tradycyjne stroje.

Druga część festynu, z koncertem, grami i zabawami dla dzieci oraz konkursami m.in. o gwarze poznańskiej, odbędzie się w parku przy Muzeum Bambrów Poznańskich.

Jak podkreślił Skibiński, Towarzystwo już pomału przygotowuje się wielkiego jubileuszu, jaki odbędzie się za trzy lata – w 300. rocznicę przybycia Bambrów do Poznania.

„Chcemy, żeby to był cykl wydarzeń, na przestrzeni prawie pół roku, począwszy tradycyjnie od pierwszej soboty sierpnia. Główne uroczystości chcemy natomiast zorganizować na przełomie września i października. Jesteśmy też już po wstępnych rozmowach z władzami Bambergu, aby tam również z okazji tego jubileuszu zorganizować np. wystawę” – powiedział.

Towarzystwo Bambrów Poznańskich prowadzi na co dzień muzeum, w którym przybliża historię, przypomina tradycje i zwyczaje poznańskie. W 2009 roku Towarzystwo zostało laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Parlament Europejski za projekty promujące aktywne obywatelstwo w UE. PE docenił starania Towarzystwa na rzecz integracji lokalnych społeczności.