Krystyna Janda przyjedzie do Poznania na zaproszenie Miasta. Poznańskiej publiczności zaprezentuje spektakle ze swoich teatrów: Polonia i Och-Teatr.
„W Poznaniu pokażemy 5 tytułów, które łącznie zagramy 10 razy. Zaczynamy od kultowej +Białej bluzki+ i choć nie jest to spektakl stricte plenerowy, zdarzało nam się już go grać z powodzeniem na otwartej scenie. Chcieliśmy też zacząć ten przegląd od spektaklu z udziałem pani Krystyny Jandy” – powiedziała PAP Iwona Gradkowska-Kosmala z Impresariatu Teatru Polonia.
Jak dodała, w wyborze repertuaru, jaki zostanie zaprezentowany w Poznaniu, teatr kierował się zasadą, aby każdy znalazł coś dla siebie, stąd w Wielkopolsce zaprezentowane zostaną rożne gatunki dla rożnych grup wiekowych.
„Zaprezentujemy taneczno-muzyczne +Flamenco namiętnie+ z niezrównanymi w tym gatunku Anna Iberszer i Magda Navarrete, poruszający międzypokoleniowy +Lament na pl. Konstytucji+ w wykonaniu Barbary Wrzesińskiej, Marii Seweryn i Małgorzaty Zawadzkiej, zabawny +Związek otwarty+ i obowiązkowo bajka - kolorowa, muzyczna i z morałem - +Jaś i Małgosia+” – dodała.
Organizowany przez Miasto Poznań „Teatr na Wolnym” będzie miał miejsce od 8 do 15 sierpnia. Inicjatywa spektakli na dziedzińcu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem poznaniaków. Po bezpłatne wejściówki na przedstawienia ustawiały się w kolejkach tłumy mieszkańców.
„Z roku na rok obserwuję coraz większe zainteresowanie widzów kulturą w czasie wakacji. W tym roku - poza Poznaniem - gramy kilka spektakli w Chorzowie, pokazaliśmy tez jeden z naszych tytułów w kilku nadmorskich kurortach. Mamy coraz więcej letnich propozycji. Zresztą tempo w jakim wejściówki w Poznaniu się rozeszły mówi samo za siebie” – zaznaczyła Gradkowska-Kosmala.
Zapewniła także, że teatr będzie gościł w Poznaniu także poza okresem wakacyjnym. „Jesteśmy w trakcie rozmów na temat spektakli, które pokażemy widzom w marcu, kwietniu 2017 roku. Staramy się przyjeżdżać tu ze wszystkimi naszymi premierami. Czy latem także? Myślę, że jest to świetny projekt i oby nie był jednorazowy, ale na razie za wcześnie na dalsze plany. Póki co trzymamy kciuki, aby widzowie i pogoda dopisali” - powiedziała.
Łączny koszt organizacji „Teatru na Wolnym” wyniesie niemal 300 tys. zł. Większość tej kwoty pochodzi od sponsorów, z budżetu poznańskiego Wydziału Kultury i Wydziału Promocji będzie to nieco ponad 30 tys. zł.
„Zapowiadaliśmy, że będziemy starać się wzbogacać życie kulturalne Poznania i tak robimy” – mówił PAP prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
„Zależy mi, żeby kultura była dostępna, żeby dziedziniec Urzędu Miasta tętnił życiem. Projekt cyklu przedstawień Krystyny Jandy łączy to w sobie. Dodatkowo wpisuje się w szeroko rozumianą rewitalizację Starego Rynku” - podkreślał prezydent.
„Oczywiście stawiamy też na lokalne wydarzenia kulturalne, blisko mieszkańców w ich dzielnicach, ale chcę, by wszyscy poznaniacy mieli dostęp do kultury tworzonej przez wybitnych artystów. Stąd zaproszenie Krystyny Jandy, której przedstawiać chyba nie trzeba. Wystąpi zarówno przed dorosłymi, jak i dziećmi. Będą to nietuzinkowe spektakle. Zainteresowanie, jakie wzbudziła dystrybucja biletów świadczy o silnej potrzebie kultury dostępnej wśród poznaniaków. Będziemy realizować więcej takich projektów" – dodał.
Ostatni spektakl w ramach „Teatru na Wolnym” pokazany zostanie 15 sierpnia.