Adepci sztuki dyrygenckiej z Polski oraz z zagranicy doskonalą swoje umiejętności w Radomiu w ramach Międzynarodowej Akademii Dyrygentów. W sobotę podczas koncertu finałowego będą dyrygować Radomską Orkiestrą Kameralną.

Warsztaty dyrygenckie odbywają się w Radomiu po raz ósmy. Do udziału w nich zakwalifikowało się 10 osób. Są to młodzi dyrygenci z Niemiec, Dani, Belgii, Rosji, Grecji, USA oraz z Polski.

Ośmioro z nich przygotowuje się do występu podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 2 lipca w Radomiu. Pod ich batutami Radomska Orkiestra Finałowa zagra utwory Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta oraz Edwarda Griega. Na fortepianie grać będzie pianistka i dyrygentka z Koei Południowej Yoon-Jee Kim.

Jak podkreśla kierownik biura koncertowego Radomskiej Orkiestry Kameralnej Agnieszka Stanicka, Międzynarodowa Akademia Dyrygentów to warsztaty dla muzyków, którzy chcą poznać tajniki kierowania orkiestrą.

„Zawód dyrygenta wymaga nie tylko bardzo dobrej znajomości partytur utworów muzycznych, ale także umiejętności zapanowania nad ludźmi za pomocą gestu” – zaznacza Stanicka. „To na barkach dyrygenta spoczywa cała odpowiedzialność za przygotowanie utworu oraz efekt końcowy, czyli prezentacja dzieła przed publicznością” – dodaje.

Według niej, rozpoczynający swoją drogę zawodową dyrygenci mają w czasie warsztatów możliwość sprawdzenia w praktyce swoich umiejętności oraz doskonalenia swojego warsztatu.

Zajęcia prowadzą angielski dyrygent Jonathan Brett oraz dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, będącej organizatorem warsztatów, Maciej Żółtowski.