Osiem koncertów oraz dwie retransmisje z nowojorskiej Metropolitan Opera złożą się na letni repertuar Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Letni program zainauguruję w niedzielę rosyjska pianistka Polina Osietynskaja.

Koncert rozpoczynający letni repertuar Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach (FŚ) wypełnią fortepianowe dzieła romantycznych twórców, m.in. Mozarta, Chopina, Schuberta, Wagnera oraz Liszta. Jak powiedział dziennikarzom podczas środowej konferencji dyrektor placówki i dyrygent Jacek Rogala, utwory zaprezentuje Rosjanka Polina Osietynskaja „uważana przez krytyków ze swojego kraju za +mistrzynię jubilerskiej precyzji+”.

Niespełna dwa tygodnie później, w piątek 15 lipca, kielecka publiczność spotka się z zupełnie innym repertuarem i stylem. Zespół wokalny Monk wykona przeboje Czesława Niemena, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Ciechowskiego, grupy Queen, The Beatles oraz Stinga. Koncert zaplanowano na dziedzińcu filharmonii.

22 lipca, także na dziedzińcu zaprezentuje się działający od 6 lat Alegrija. W dźwiękach skrzypiec, wiolonczeli oraz altówki będzie można na nowo odkryć znane i lubiane utwory muzyki filmowej. Trio towarzyszyć będzie Beatriz Blanco, która zaprezentuje piosenki wenezuelskie.

Tydzień później (29 lipca) Lime Tree Quartet w towarzystwie Oli Lipińskiej przedstawi utwory z debiutanckiej płyty wydanej jesienią ub.r., na którą składają się standardy jazzowe oraz muzyka filmowa w nowych aranżacjach.

5 sierpnia na scenie sali koncertowej FŚ wystąpi fortepianowy duet młodego pokolenia Rosjanek Jekateriny Żemaitis oraz Poliny Kulikowej w koncercie „Fortepianowe Barwy Romantyzmu”. Tydzień później po raz kolejny tego lata zabrzmi muzyka filmowa w wykonaniu kwartetu „Cup of Time”. Jak wyjaśnił Rogala „To muzyka trzeciego nurtu – połączenie muzyki klasycznej i jazzu”. Według zapowiedzi zabrzmią nietypowe aranżacje muzyki z takich filmów, jak m.in. „Światła Rampy”, „Piraci z Karaibów”, „Indiana Jones”.

19 sierpnia duet w składzie Wojciech Myrczek (śpiew) oraz Paweł Tomaszewski (fortepian) zaprezentuje w Sali kameralnej program z pierwszej płyty obu artystów „Love Revisited”. Koncertowy repertuar FŚ zakończy 26 sierpnia tradycyjne „Pożegnanie Lata”. Dyrektor filharmonii wyjaśniał: „będzie to koncert z udziałem naszej orkiestry, na który zaprosiliśmy dwoje śpiewaków, których poznaliśmy podczas pracy nad operą +Eugeniusz Oniegin+ Piotra Czajkowskiego”. Muzycy filharmonii przypomną także dwa utwory z minionego sezonu, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem publiczności”.

Letni program uzupełnią dwie retransmisję z nowojorskiej Metropolitan Opery. „Tannhaeuser i turniej śpiewaczy na Wartburgu” R. Wagnera (30 lipca) oraz „Lulu” Albana Berga (20 sierpnia).

Początki Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach sięgają 1920 roku, kiedy rozpoczęła w tym mieście działalność orkiestra, stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. W 1945 roku powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna, która była drugą tego typu placówką w Polsce utworzoną po II wojnie światowej.

Filharmonia Świętokrzyska od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur przy ul. Żeromskiego w Kielcach. Od października 2001 roku instytucją kieruje kompozytor oraz dyrygent Jacek Rogala.