Już w ten weekend Wrocław zacznie swoją kadencję jako Europejska Stolica Kultury. Tylko w ciągu najbliższych trzech dni odbędzie się ponad 100 imprez – ale atrakcji nie zabraknie przez cały rok
Dziennik Gazeta Prawna
O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 walczyło 11 polskich miast. Zwyciężył Wrocław, który na nadchodzący rok przygotowywał się od dawna. Specjalnie na tę okazję w mieście powstały cztery nowe muzea i filharmonia, wyremontowano Teatr Capitol. Wrocław może poszczycić się również nowymi centrami i domami kultury oraz nowo powstałymi instytucjami kulturalnymi. Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz wielokrotnie powtarzał, że otrzymanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Wrocławia. Przygotowania oraz wydarzenia zaplanowane na ten rok kosztowały kilkaset milionów euro (źródłem finansowania w dużej mierze były fundusze unijne), a poczynione inwestycje pozwoliły m.in. uczynić Wrocław miastem atrakcyjniejszym i bardziej przyjaznym turystom.
W weekend otwarcia zaplanowano we Wrocławiu 100 wydarzeń kulturalnych, w których weźmie udział 1,3 tys. artystów. Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród najważniejszych wydarzeń wymienia się otwarcie wystawy „Brzmienia” hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy w galerii Awangarda. Chillida, uważany za jednego z najważniejszych artystów XX-wiecznej Hiszpanii, pochodzi z San Sebastian – miasta, które dzieli w tym roku z Wrocławiem tytuł ESK. Wystawa zaprezentuje 40 prac artysty z różnych okresów jego twórczości. Motywem przewodnim będą inspiracje muzyczne w dziełach rzeźbiarza. Kolejny ważny punkt programu to ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej”. Wystawa zaprezentuje 150 najważniejszych projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich 25 lat. Oglądając nagrodzone i zgłoszone do nagrody prace, otrzymujemy jednocześnie przekrój najnowszej historii architektury europejskiej. Celem ekspozycji, która dotąd została pokazana tylko podczas Biennale w Wenecji, jest m.in. próba odpowiedzi na pytanie o tożsamość architektury w naszej części świata.
Planowane są wydarzenia poświęcone artystom z Grecji. Trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmuje wystawę, koncerty i spektakl odwołujące się do twórczości legendarnego greckiego architekta i kompozytora Iannisa Xenakisa oraz Meliny Mercouri – aktorki, greckiej minister kultury oraz pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. Warte uwagi jest również przedsięwzięcie zatytułowane „Muzeum Marzeń”. Zaplanowany na sobotę spektakl składa się z ośmiu performance’ów, które zostaną wystawione we wrocławskim Muzeum Narodowym. „Muzeum Marzeń” to projekt interdyscyplinarny łączący literaturę, teatr, malarstwo i muzykę. Zaproszono do niego pisarzy i kompozytorów, którzy, inspirując się dziełami malarskimi ze zbiorów muzeum, stworzą własne utwory. Z kolei na ich podstawie reżyserka Jacqueline Kornmüller z udziałem zaproszonych aktorów i tancerzy przygotuje osiem kameralnych przedstawień. Każde z nich będzie prezentowane w innej części muzeum, obok odpowiadających im dzieł sztuki.
Najważniejszym wydarzeniem weekendu ma być jednak niedzielna ceremonia otwarcia ESK Wrocław 2016 zatytułowana „Przebudzenie”. Ulicami miasta przejdzie spektakularny pochód, któremu patronować będą cztery symboliczne Duchy Wrocławia: Duch Odbudowy, Duch Powodzi, Duch Innowacji i Duch Wielu Wyznań. Każdy z nich odzwierciedla inne oblicze miasta, które po 1945 roku musiało powstać na nowo i dla przybyszów stać się nowym, zbudowanym od podstaw domem; które w latach 90. znów musiało przeciwstawić się niszczycielskiemu żywiołowi – tym razem powodzi; w którym spotykają się różne wyznania – katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, judaizm. Na trasie pochodu pod patronatem Ducha Innowacji znajdą się widowiskowe instalacje, będące hołdem dla kreatywności i postępu. Do ich stworzenia przyczynią się m.in. najbardziej cenieni operatorzy światła z całej Polski.
Nie obejdzie się bez drobniejszych wydarzeń, którym będzie towarzyszyć karnawałowa atmosfera. Będą koncerty, warsztaty artystyczne i trwający trzy dni Festiwal Food Trucków