W sobotę wieczorem na placu Defilad muzycy wykonają materiał ze swojej wspólnej płyty „1976: A Space Odyssey”. Po koncercie odbędzie się dansing, do którego przygrywał będzie zespół Marcina Maseckiego. Dzień później pałac otworzy się na mieszkańców i będzie można zajrzeć do jego mało znanych miejsc. Dodatkowo 28 lipca o godz. 21.30 w kinie plenerowym na placu Defilad będzie można obejrzeć film dokumentalny „Pałac” Tomasza Wolskiego. Do końca lipca w budynku czynna jest też wystawa pamiątek z tego miejsca. Z kolei w Teatrze Studio w PKiN można oglądać spektakl Pożaru w Burdelu „Odcinek 24: Upiór w Pałacu”.
Z okazji urodzin ukazało się – bądź lada dzień ukaże – kilka książek o PKiN. Jedną z nich jest „Pałac. Biografia intymna” Beaty Chomątowskiej, autorki chociażby „Stacji Muranów”. W jej książce nie brakuje anegdot (m.in. o psie Danuty Rinn, który wybiegł za nią na scenę Kongresowej), fragmentów listów, które wysyłali na jego adres Polacy, czy historii tych, którzy pałac budowali. Jedną z bohaterek jest również słynna kronikarka Hanna Szczubełek. Wiele stron autorka poświęciła także temu, co znajdowało się wcześniej w tym miejscu Warszawy.
Za kilka dni premierę będzie miała książka „Jako dowód i wyraz przyjaźni. Reportaże o Pałacu Kultury”. To zbiór reportaży związanych z PKiN, powstałych od lat 50. zeszłego wieku do 2012 roku, zebranych przez Magdalenę Budzińską i Monikę Sznajderman. Wśród autorów znaleźli się m.in.: Andrzej Friszke, Dorota Jarecka, Włodzimierz Kalicki, Marcin Kołodziejczyk, Hanna Krall, Karol Małcużyński, Sławomir Mizerski, Jerzy Morawski, Joanna Podgórska i Mariusz Szczygieł. 30 lipca premierę będzie miała „Przed wojną i pałacem” Magdaleny Stopy. To historia kwartału ulic, które zniknęły z mapy stolicy wraz z budową pałacu. W niej m.in. o pierwszej kawiarni w stolicy po II wojnie, słynnej Café Fogg przy Marszałkowskiej. Fotograficzną opowieść o współczesnym pałacu w albumie „PKiN” proponuje Jacek Fota, który spędził dwa lata, robiąc zdjęcia w obchodzącym 60-lecie budynku.