Spektakl Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa, przygotowany przez duet Monika Strzępka – Paweł Demirski rozpoczyna 21 marca 35. WST. Tegoroczna edycja, odbywająca się w 250-lecie powstania polskiej sceny narodowej, obfituje w spektakle bazujące na klasyce polskiego dramatu, czyniąc je inspiracją do współczesnych odczytań.

"Nie-Boska komedia. Wszystko powiem Bogu" to konfrontacja Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego z romantycznymi wizjami Zygmunta Krasińskiego. Spektakl miesza czasy, postaci (Hrabia Henryk, Orcio i Żona, Pankracy i Leonard pojawiają się obok Wilka z Wall Street, Barbary Niechcic i Sary Kane) i konwencje. "Ponura, historiozoficzna refleksja o wszystkich tych zrywach, w najlepszym razie kończących się innym, choćby korporacyjnym wyzyskiem, w najgorszym zaś - krwawym piekłem na ziemi. To najdojrzalszy, a jednocześnie najbardziej gorzki spektakl duetu Strzępka-Demirski" pisał o spektaklu Michał Centkowski w „Newsweeku”.

"Z okazji obchodów 250-lecia polskiego teatru publicznego zdecydowaliśmy się sięgnąć po klasykę, choć uwspółcześnioną" – mówił w rozmowie z PAP Tadeusz Słobodzianek, dyrektor warszawskiego Teatru Dramatycznego. "Nie-Boska komedia" to nie jedyny tytuł z klasycznego repertuaru przygotowany przepuszczony przez współczesne realia.

Na 35. WST kurator Zdzisław Pietrasik zaprosił dziewięć przedstawień. Widzowie zobaczą dwie adaptacje "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jedną, w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, wyreżyserował Radosław Rychcik, łącząc romantyczny tekst ze światem popkultury. Drugą, opartą na I, II i IV części „Dziadów” i wierszu „Upiór” przygotował Michał Zadara z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

W Warszawie pojawi się też Teatr STU z "Wędrowaniem" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego - tryptykiem opartym na "Weselu", "Wyzwoleniu" i "Akropolis". Łódzki Teatr im. Stefana Jaracza zaprezentuje "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, a Teatr Polski z Wrocławia przywiezie do stolicy spektakl w reżyserii Krystiana Lupy "Wycinka".Holzfällen", ponownie sięgając po tekst autorstwa Thomasa Bernharda.

Inscenizację słynnej powieści Szczepana Twardocha "Morfina", w reżyserii Eweliny Marciniak przygotował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego z Katowic, ze spektaklem "Koń, kobieta i kanarek" w reżyserii Remigiusza Brzyka przyjeżdża Teatr Zagłębia w Sosnowcu. W Teatrze Bagatela w Krakowie powstał spektakl "Tato" - Artura Pałygi, wyreżyserowany przez Małgorzatę Bogajewską.

Pełny repertuar 35. Warszawskich Spotkań Teatralnych

Poza przeglądem 35. edycji pokazane zostaną najciekawsze spektakle ostatnich miesięcy wystawione przez stołeczny Teatr Dramatyczny: "Bez wyjścia", "Szalbierz", "Wszyscy moi synowie", "Rzecz o banalności miłości" i "Red".

35. WST będą też okazją, by pokazać dziewięć spektakli zarejestrowanych dla Teatru Telewizji, które prezentowane przez laty podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych stały się ich legendą. Archiwalne przedstawienia, które wybrał Wojciech Majcherek, będą wyświetlane na scenie Przodownik.

Widzowie będą mogli obejrzeć: "Dziś są moje urodziny" Tadeusza Kantora, "Kalkwerk" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy, "Król umiera, czyli ceremonie" Eugene Ionesco, w adaptacji Jerzego Grzegorzewskiego , "Zbrodnię i karę" Fiodora Dostojewskiego w interpretacji Andrzeja Wajdy , "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego, "Wiosnę narodów w cichym zakątku" Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, "Carmina Burana" - Włodzimierza Staniewskiego, "Opis obyczajów" Jędrzeja Kitowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego oraz "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Spektakle Teatru Telewizji

Tradycyjnie WST towarzyszą Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, których kuratorem jest po raz pierwszy Janusz Ryl-Krystianowski. Do programu wybrał m.in. "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Marka Zakostelecky'ego w inscenizacji Wrocławskiego Teatru Lalek, "Liściki na wiatr" - spektakl Piotra Cieplaka i Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, "Władcę skarpetek" Jacka Timingeriu w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu czy "Złego pana" z Teatru H. Ch. Andersena z Lublina.

Program Małych WST