W niedzielę startuje dwutygodniowy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, tym razem pod hasłem „Beethoven – następcy i kontynuatorzy: Brahms, Mahler”
Na otwarcie powstałego w 1997 roku festiwalu, którego inicjatorką jest Elżbieta Penderecka, usłyszymy dzieła kompozytorów wymienionych w haśle imprezy. Podczas inaugurującego koncertu będzie można podziwiać znakomitego amerykańskiego dyrygenta Leonarda Slatkina. Z kolei drugiego dnia będzie można zobaczyć czeskiego mistrza batuty Jiřiego Bělohlávka. Będzie dyrygował filharmonikami z Pragi. Na wydarzenie festiwalu zapowiada się także koncert 1 kwietnia, kiedy to pochodzący z Petersburga 38-letni szef Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Wasilij Petrenko zadyryguje Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
Jeśli chodzi o orkiestry, to na pewno warto też zwrócić uwagę na Koreańską Orkiestrę Kameralną, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Towarzyszyć jej będzie koreańska skrzypaczka Ju-Young Baek.
Festiwal odbędzie się nie tylko pod dyktando kompozytorów wymienionych w haśle. Baltic Sea Youth Philharmonic wykona utwory kompozytorów krajów basenu Morza Bałtyckiego, Jeana Sibeliusa, Arvo Pärta czy naszych Wojciecha Kilara oraz Krzysztofa Pendereckiego. W związku z 70. rocznicą śmierci włoskiego kompozytora Pietra Mascagniego odbędzie się przegląd jego oper. Mało tego, przed koncertem będzie można także spotkać się z prawnuczkami Mascagniego. Miłośników opery zainteresuje również zapewne prezentacja „The Turn of the Screw” Benjamina Brittena. To powstały w 1954 roku thriller oparty na wydanej pod koniec XIX wieku książce Henry’ego Jamesa. W programie także gratka dla fanów instrumentów dawnych. Na scenie pojawi się działający od lat 70. Boston Baroque. Na instrumentach z epoki wykonają „Vespro della Beata Vergine” („Nieszpory Maryjne”) Claudia Monteverdiego. O opublikowanym w 1610 roku dziele Ewa Obińska w książce o Monteverdim (przytoczona w tekście o kompozytorze na PolskieRadio.pl) pisze „jest to muzyka wizjonerska, jakiej nie napisał żaden kompozytor w tamtych czasach, także Monteverdi nie stworzył potem podobnie wielostronnego, zróżnicowanego, genialnego w swej wynalazczości dźwiękowej dzieła religijnego”.
Warto też wspomnieć o zespole Alexander String Quartet, który da podczas festiwalu kilka koncertów, wykonując kompozycje Beethovena oraz Brahmsa. Ceniony kwartet z San Francisco od wielu dni z ekscytacją pisze o swojej wizycie w Polsce. Na Twitterze i blogu zdradzają, że będzie to dopiero druga ich wizyta we wschodniej Europie, której już od dawna nie mogli się doczekać. Alexander String Quartet wystąpią nie tylko w Warszawie. W ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi dadzą także koncerty w Gdańsku i Krakowie. Więcej informacji na stronie www.beethoven.org.pl.
19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena | Warszawa, 22.03 – 3.04