Trzy dni z jazzem zainauguruje najgłośniejsze nazwisko polskiego jazzu w ostatnim czasie. Włodek Pawlik (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas) oraz Cezary Konrad (perkusja) wystąpią z programem „Night in Calisia”. Jazzman otrzymał za nią nagrodę Grammy. Warto jednak pamiętać, że na scenie jest obecny już ponad 20 lat. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu płyt, także ścieżek dźwiękowych, m.in. do filmu „Rewers”.

Kylie Minogue w Łodzi 30 października >>

W wywiadzie dla „Jazzforum” o projekcie „Night in Calisia”, który zrealizował wraz z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem powiedział: „W przypadku takich przedsięwzięć muzycznych skupiam się przede wszystkim na warsztacie kompozytorskim, gdyż mam świadomość, że tylko porządnie napisana partytura da zamierzony całościowy efekt. Moja rola w tych nagraniach jako pianisty jazzowego podlega koncepcyjnym ograniczeniom, tak samo zresztą jak w przypadku solówek Randy’ego czy Pawła Pańty. Konglomerat jazzu z symfonicznym brzmieniem wymaga więc bardzo precyzyjnych zabiegów kompozytorskich. To tyle albo aż tyle”.

Jon Lord z Deep Purple uczczony w koncertowym wydaniu>>

Tego samego dnia na scenie w klubie Kwadrat wystąpią zeszłoroczni laureaci konkursu Powiew Młodego Jazzu – powstała w Krakowie grupa Pe-Ga-Po-Fo. Z kolei sobota to koncert kolejnej gwiazdy. Nazywana „Lady Miles Davis” Holenderka Saskia Laroo pojawi się na scenie m.in. wraz z amerykańskim pianistą Warrenem Byrdem. Saskia przede wszystkim gra na trąbce, ale także śpiewa. Współpracowała z takimi gigantami jazzu jak Billy Preston czy Marcus Miller. Znana jest z mieszania przeróżnych stylów (dixie, bebop, free, acid jazz, blues, drum and bass) oraz wybuchowych koncertów.

Lenny Kravitz "Strut" - rock i ballady>>

Niedziela to już pochodzący z Alabamy saksofonista Sherman Irby oraz James Hurt (fortepian), Marco Marzola (kontrabas) i Darrell Green (perkusja). Irby związany był z Lincoln Center Jazz Orchestra prowadzoną przez Wyntona Marsalisa, pracował z Ronem Carterem, Quincym Jonesem i Dee Dee Bridgewater. Uważany jest za jednego z najciekawszych saksofonistów ostatnich lat. W niedzielę również koncert powstałej niemal 20 lat temu grupy New Bone. Kolektyw tworzą: Tomasz Kudyk (trąbka), Bartłomiej Prucnal (saksofon), Dominik Wania (fortepian), Michał Kapczuk (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja). Po występie tradycyjne jam session.

Więcej informacji o wydarzeniu>>

Krokus Jazz Festiwal | Jelenia Góra | 24–26.10