„To już jest koniec” to fenomenalne zwieńczenie komediowej trylogii Edgara Wrighta. I rzeczywiście koniec pewnego etapu jego kariery. Ale następny może być jeszcze ciekawszy.

Z przyczyn kompletnie dla mnie niezrozumiałych ten film nie pojawił się w naszych kinach. Być może wcześniejsze filmy Wrighta nie zarobiły wystarczająco dużo, może jego specyficzny humor nie trafia do zbyt wielu polskich odbiorców. Jednak jeśli podobały wam się „Wysyp żywych trupów” i „Hot Fuzz. Ostre psy”, nie wahajcie się ani chwili. Po horrorze o zombi oraz policyjnym buddy movie Edgar Wright wziął tym razem na warsztat apokaliptyczne science fiction. Początkowo zresztą zanosi się na apokalipsę prywatną i całkiem małą: piątka przyjaciół urządza sobie morderczy rajd po pubach małego miasteczka – końcowym przystankiem ma być legendarna knajpa World’s End. Przetaczają się od jednego baru do drugiego, by gdzieś po piątym lub szóstym piwie zorientować się, że ziemię zaatakowali kosmici. Kumple od kielicha nie chcą się wyróżniać, kontynuują knajpiany rajd i coraz bardziej pijani obmyślają sposób na pokonanie najeźdźców.

Ów nieco prostacki pomysł Wright rozwija w brawurową komedię, pełną odniesień do klasyki kina popularnego, inteligentnie grającą schematami science fiction. Sukces pomogła jej zapewnić obsada: oprócz stałych współpracowników reżysera (Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman), pojawiają się tu również Eddie Marsan i Paddy Considine. A sam film jest godnym zwieńczeniem filmowej trylogii, która zresztą trylogią wcale być nie miała. Dopiero na planie „Hot Fuzz” ktoś zauważył, że po raz kolejny w filmie Wrighta w jednej ze scen pojawiają się lody Cornetto. Brytyjczyk, niewiele myśląc, postanowił lodowy rożek umieścić również w „To już jest koniec”, reklamując film jako finał trylogii „Trzy kolory Cornetto” (nawiązanie do Kieślowskiego jak najbardziej zamierzone). Sukces, jaki odniosły dotychczasowe produkcje Wrighta, otworzył mu szeroko drzwi do Hollywood. Reżyser „Hot Fuzz” pracuje obecnie nad wysokobudżetową adaptacją komiksu: „Ant-Man” będzie kolejną odsłoną filmowego uniwersum wydawnictwa Marvel. Premiera dopiero w wakacje 2015 roku. Ale do tej pory możemy jeszcze raz delektować się trzema smakami filmowych Cornetto.

To już jest koniec | reżyseria: Edgar Wright | dystrybucja: TiM Film Studio | Recenzja: Jakub Demiańczuk | Ocena: 4 / 6