Organek: Kiedyś nie było zarzutów, że teksty są polityczne. Dzisiaj artyście nie wolno niczego komentować [WYWIAD]

autor: Konrad Wojciechowski12.09.2020, 08:45
Mamy prawo mieć własne poglądy, musimy je mieć, bo społeczeństwo złożone z ludzi bezbarwnych da się zawsze wykorzystywać politykom - mówi Tomasz Organek

Mamy prawo mieć własne poglądy, musimy je mieć, bo społeczeństwo złożone z ludzi bezbarwnych da się zawsze wykorzystywać politykom - mówi Tomasz Organekźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Adrianna Bochenek Agencja Gazeta

- Kiedyś nikt nie miał pretensji do Kultu, Brygady Kryzys czy Maanamu, że ich teksty są polityczne. A dzisiaj artyście nie wolno niczego komentować, bo to nietakt, prawie wykroczenie - mówi w wywiadzie dla DGP Tomasz Organek, muzyk, lider zespołu rockowego Ørganek, szef muzyczny projektu festiwalowego Męskie Granie Orkiestra.

Do tej pory myślałem, że Polacy co najwyżej chodzą w tango. A ty śpiewasz, że jednak w pogo, bo to „polski taniec narodowy – porozbijać sobie głowy”.

[śmiech] Taco Hemingway mnie trochę uprzedził, bo niedawno napisał piosenkę „Tango”. A tak na serio, motyw tańca przewija się przecież w naszej kulturze. Tango kojarzy się ze słynnym dramatem Mrożka, u którego prymityw okłada inteligenta. I to moje pogo wzięło się z tańca. Myślałem o chocholim tańcu Wyspiańskiego. Tak mi się to skojarzyło z tym, co widzę na ulicach.

A co widzisz?

Znowu nie potrafimy się dogadać, jesteśmy rozgrywani i podzieleni na trzy grupy: jedna wcale nie zabiera głosu i nie chodzi na wybory, a pozostałe dwie okopały się i walczą ze sobą na śmierć i życie. Jak radykalne bojówki. A jeśli próbujesz wejść w środek tej zawieruchy, dostajesz po głowie i masz dorabianą gębę. Mnie na przykład internet okrzyknął ostatnio seksistą.

Czym i komu podpadłeś?


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (8)

 • obserwator(2020-09-12 09:05) Zgłoś naruszenie 197

  mądrze i obiektywnie to można komentować np, Ostaszewskiej przeszkadzało zabijanie karpia, ale śnietę ryby w Wisle to już jej nie przeszkadzają

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • 007KAL(2020-09-12 09:35) Zgłoś naruszenie 121

  Moim zdaniem, aby była wolność "w temacie komentowania w III RP, ale też EU" trzeba najpierw uzdrowić wymiar sprawiedliwości, który powinien w bardzo szybkim tempie, zgodnie z prawem i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem wyeliminować kilku najbardziej zajadłych manipulatorów i etatowych hejterów, którzy nie komentują, a rozgrywają swoje gierki, albo manipulują dla kogoś, kto ich sponsoruje. Ten proces można oczywiście zrealizować (w teorii) inaczej - np. - przez normalne apolityczne (czyli dalekie od LGBT, ale też klerykalizmu) kształcenie od przedszkola po uniwersytety trzeciego wieku, ale taki proces będzie trwał, trwał i trwał...

  Odpowiedz
 • Alan(2020-09-12 11:49) Zgłoś naruszenie 31

  Bo się tak ochoczo nie wypowiada .

  Odpowiedz
 • obserwator(2020-09-13 10:05) Zgłoś naruszenie 24

  Polsce nie są potrzebne "prawa człowieka" i "LGBT" tylko silny i zdecydowany rząd, ktory raz na zawsze zlikwiduje dewiacje, bezprawie i zaprowadzi porządek.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • AntyBolek (2020-09-15 07:35) Zgłoś naruszenie 11

  Nie było powiadasz.... a o cenzurze towarzyszu Organek słyszeliście. Fajnie grasz, fajny masz głos i na tym poprzestań, komentowanie zostaw mądrzejszym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie