statystyki

Jak rozmontowano Trójkę. W ciągu jednego weekendu i to mimochodem

autor: Elżbieta Rutkowska22.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 22.05.2020, 11:39
Radiową Trójkę, która mimo spadającej słuchalności wciąż cieszy się opinią kultowej, rozmontowano w ciągu jednego weekendu – i to mimochodem.

Radiową Trójkę, która mimo spadającej słuchalności wciąż cieszy się opinią kultowej, rozmontowano w ciągu jednego weekendu – i to mimochodem.źródło: ShutterStock

Radiową Trójkę, która mimo spadającej słuchalności wciąż cieszy się opinią kultowej, rozmontowano w ciągu jednego weekendu – i to mimochodem.

"P roponuję, aby metodami operacyjnymi wzmocnić tendencję spadkową piosenki i wyeliminować ją z listy przebojów po dwóch–trzech tygodniach. Natychmiastowe wyeliminowanie jest także możliwe, jednak wprowadziłoby niepotrzebny rozgłos”.

To notatka funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa o przeboju Lady Pank pt. „Mniej niż zero” sporządzona w 1983 r., a ujawniona w 2008 r. przez TVP Info. Singiel kojarzył się bezpiece ze śmiercią Grzegorza Przemyka, maturzysty zakatowanego w maju 1983 r. w warszawskim komisariacie. Marek Niedźwiecki opowiadał po latach, że do ingerencji nie doszło, a piosenka spadła ze szczytu Listy Przebojów Trójki „w sposób zupełnie naturalny”.

SB uniknęła więc niepotrzebnego rozgłosu. W przeciwieństwie do władz Polskiego Radia AD 2020.

I wszystko się może zdarzyć

Lista Przebojów Trójki zadebiutowała w kwietniu 1982 r. Miejsce w cotygodniowym rankingu zależy od liczby głosów słuchaczy. Kiedyś wysyłano je pocztą. Dziś głosuje się na stronie internetowej rozgłośni.

Pierwszym prowadzącym LP3 był Marek Niedźwiecki. W latach 90. zaczął go wspierać „druh zastępowy” Piotr Baron i od 2010 r. są gospodarzami programu na zmianę. A raczej byli do piątku 15 maja 2020 r. Tego wieczora Marek Niedźwiecki na finał listy puścił „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika. Piosenka jest nader czytelną krytyką prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który 10 kwietnia jako jedyny z 38 mln obywateli mógł podczas epidemii odwiedzić groby bliskich. Niedźwiecki ją zagrał, bo wygrała 1998. notowanie LP3. Tak się przynajmniej wydawało w piątek. Zaraz po audycji nastąpiła jednak seria niefortunnych zdarzeń podważających ten stan rzeczy.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (30)

  • PRL-pis(2020-05-22 16:15) Zgłoś naruszenie 2911

    PRL-pis w calej okazalosci. pis tylko potrafi byc szarancza. Po ich rzadach zostana miliony biedakow i wieruszka towarzyszy z pis ktorzy sie uwlaszczyli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • felczer(2020-05-22 17:06) Zgłoś naruszenie 240

    w niektórych instytucjach ....do ostatniego "tchu !!

    Odpowiedz
  • dixi(2020-05-22 15:16) Zgłoś naruszenie 1831

    Rozmontowano, bo totalna opozycja wszczęła totalnie absurdalny protest. Oto Kazik zaśpiewał piosenkę w którym się wyżala , że Kaczyński poszedł na cmentarz z rządem w okresie epidemii. Jedyne co z tego wynikało, to niepotrzebnie narażano tylu ludzi na COVID. Ale artysta wyczuł, że to nierówność, że jedno mogą się narażać na COVID a inni nie mogą się narażać na COVID. Ale ponieważ było głupio pisać, że "narażacie się bez sensu i łamiecie przepisy" to napisał, protest song, że nastąpiło wartościowanie bólu. Z tego absurdu zrobiono aferę na całą Polskę - co tylko ten absurd pogłębiło.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mały Jaś(2020-05-22 15:19) Zgłoś naruszenie 1721

    A skąd wiadomo, że "Mniej niż zero" spadło z przyczyn naturalnych? Teraz, to już nie można mieć pewności. Przy okazji, za czasów dyrektorki o nieokreślonym kolorze włosów zdjęto w sobotę przedwyborczą audycję jednego z prezenterów, o wyrazistych poglądach politycznych, ale nimi się nieafiszującemu w radio. Zdjęto go prewencyjnie. Wtedy koledzy z redakcji nie odeszli. Widać o cenzurze można mówić tylko gdy cenzuruje ktoś o nienaszych poglądach. Jak to śpiewał Kazi " Wszyscy artyści to ....". Jak widać prezenterzy radiowi też mogą nimi być.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Ponoć spadały wskaźniki słuchalności(2020-05-22 18:33) Zgłoś naruszenie 1510

    Tia.... jak się zlikwidowało popularne programy i wyrzuciło ludzi i w efekcie stworzyło byle co...to co się dziwić. najpierw Zarząd niszczy, a potem szuka wymówek. Ech szkoda gadać. Niedługo nikt takiej "Trujki" słuchać nie będzie za wyjątkiem Zarządu zaś popularna będzie Nowa Trójka jeżeli i jej pozwolą funkcjonować co pewne nie jest.

    Odpowiedz
  • babka z piasku(2020-05-23 09:59) Zgłoś naruszenie 133

    Do Mały Jaś(dzisiaj 07:25) na jakiej podstawie - najlepsza audycja- ? (znasz odpowiedź) a jakie były ( oprócz muzyki ) - "audycje towarzyszące" , pomagające rozwijać intelekt ? . zejdź na ziemie ..

    Odpowiedz
  • Andrzej Falicz(2020-05-22 20:56) Zgłoś naruszenie 1015

    1982 rok masowy bojkot mediów stanu wojennego. SB na polecenie z góry rozpoczyna nabór na tzw. wentyl bezpieczeństwa czyli prezent generała Jaruzelskiego dla młodzieży polskiej. Propozycje pracy dostaje sprawdzony młody agent " Bera" Niedźwiecki. Ten sam, który po 6 latach w Trójce w czasach "dyktatury Kaczyńskiego" odchodzi wraz z innymi dziennikarzami stanu wojennego do czekające na nich prywatnej stacji " Nowy Świat "

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Czy PO odbuduję Trójkę?(2020-05-23 07:58) Zgłoś naruszenie 511

    Jeśli Tak to odzyskują masowe poparcie

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Nancy(dzisiaj 22:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nancy, 38. my­­ch­­at­­.f­­un/xlove

    Odpowiedz
  • Linda(dzisiaj 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    Linda, 31. w­­w­­w­­.­­l­­o­­v­­e­­x­­x­­.­­c­­l­­u­­b

    Odpowiedz
  • Karen(dzisiaj 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Karen, 18. w­­w­­w­­.­­x­­­­x­l­­a­­­­­d­­y­­.­­x­­y­­z

    Odpowiedz
  • Trójka "załatwiła" się sama(2020-05-27 23:24) Zgłoś naruszenie 01

    Praktycznie pod względem muzycznym to wychowałem się na trójce. Takie programy jak mini max lub inne słuchało się z zapartym tchem. Mam kubek trójkowy i inne gadżety jakie od radia dostałem ale... od kilku lat przestałem kochanej trójeczki słuchać. Zrobiło się tam jakoś europejsko, politycznie... słowem dziwnie. Te komentarze dziwne dziennikarzy. Przestało mi się to podobać i z bólem serca po bardzo wielu latach przestałem ich słuchać. Nie jestem z tego zadowolony bo już żadna stacja radiowa tej luki u mnie nie wypełniła. Kto i czego jest winien...? Chyba nikt tak merytorycznie się nie przyzna. Bo nie którym dziennikarzom woda sodowa uderzyła i zaczęli robić to czego nie powinni rasowi dziennikarze. Tym samym zniszczyli dobre kiedyś radio.

    Odpowiedz