Tradycyjnie organizowane w maju Warszawskie Targi Książki w tym roku nie odbędą się, ich organizator – Murator Expo – ogłosił w poniedziałek upadłość. W najbliższym tygodniu odbywać się będą dwie edycje internetowych targów książki – BookTarg oraz Wirtualne Targi Książki Empiku.

Od wtorku do 26 maja trwać będą pierwsze Wirtualne Targi Książki organizowane przez Empik. W programie premiery od blisko 40 wydawnictw, wirtualne spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami na żywo, rabaty cenowe nawet do 65 proc. oraz możliwość nabycia książek z autografiami. W targach wezmą udział tacy pisarze jak Adam Wajrak, Beata Pawlikowska, Katarzyna Bonda, Janusz L. Wiśniewski, Alek Rogoziński, Paulina Młynarska, Manuela Gretkowska, Marek Krajewski, Nela Mała Reporterka.

W trakcie wirtualnych spotkań będzie można komentować i zadawać pytania, a przy wybranych – zdobyć książki z autografem autorów. Rozmowy z pisarzami przyjmą dwie formy. Pierwszą będzie studio festiwalowe prowadzone na profilu Empik.com na Facebooku, w którym prowadzący spotkają się z wydawcami i autorami. Drugą sceną targów będzie Instagram – transmisje na żywo, w ramach których dziennikarze literaccy przez konto Empiku na Instagramie będą łączyć się z popularnymi autorami. Empik zapowiada, jako niespodziankę dla uczestników specjalny projekt angażujący największe gwiazdy polskiej sceny literackiej. Dokładny harmonogram spotkań i akcji towarzyszących - na stronie Empiku.

Od najbliższej środy do niedzieli odbywać się będą natomiast wirtualne targi książki BookTarg, w których weźmie udział około 80 wydawnictw, a także księgarnie zarówno stacjonarne jak i internetowe, które podobnie jak w przypadku tradycyjnych targów, będą prowadziły sprzedaż w ramach wirtualnych stoisk na stronie www.allegro.pl/zobacz/booktarg.

Zaplanowano kilkadziesiąt spotkań autorskich mających charakter rozmowy lub panelu z udziałem kilku twórców. Jacek Dukaj i Tomasz Bagiński dyskutować będą o pokrewieństwach literatury i seriali, a Audioteka i Wydawnictwo Filia zaprezentują pierwszą audio superprodukcję Remigiusza Mroza. Dzięki temu, że część wydarzeń będzie odbywała się na żywo, osoby śledzące rozmowy będą mogły w jej trakcie komentować i zadawać uczestnikom pytania. Internetowa formuła targów pozwala obejrzeć nagrania w każdym momencie – wszystkie zostaną udostępnione do ponownego odtworzenia.

W spotkaniach z czytelnikami wezmą udział m.in. Mario Escobar, Trudi Canavan, Jakub Małecki, Blanka Lipińska, Wojciech Chmielarz, Alek Rogoziński, Jerzy Bralczyk czy Katarzyna Bonda. Pełen rozkład spotkań można znaleźć na booktarg.pl i na www.facebook.com/BookTarg.

Tematem przewodnim części BookTarg poświęconej spotkaniom branżowym będą wykłady i panele związane z sytuacją na rynku książki w dobie pandemii. Eksperci odpowiedzą na pytania m.in. jak skorzystać z rządowego wsparcia, doradzą jak odnaleźć się w gąszczu informacji i procedur, podpowiedzą jak pozyskać klienta czy rozpocząć przygodę z biznesem w sieci.

BookTarg to wspólna inicjatywa Allegro, Legimi i Lubimyczytać.pl, które "solidarnie postanowiły wykorzystać nowoczesne narzędzia, zaangażowanie ludzi i doświadczenie, aby zapełnić lukę po takich wydarzeniach jak Warszawskie Targi Książki” – napisano w programie imprezy. Patronat nad targami objęła Polska Izba Książki. Wraz ze startem BookTargu na charytatywni.allegro.pl rusza akcja „Wsparcie dla kultury”. Do 14 czerwca będą odbywać się licytacje przedmiotów przekazanych przez ludzi kultury i instytucje, a także oferty zawierające spotkania z pisarzami czy udział w specjalnych wydarzeniach literackich. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przekazane Unii Literackiej na zapomogi dla twórców znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej spowodowanej pandemią. Ponadto, organizatorzy BookTargu – Allegro, Legimi i Lubimyczytać.pl – postanowili wesprzeć Fundację Wisławy Szymborskiej kwotą 50 tys. złotych, która przeznaczy je na swoją działalność pomocową.

W poniedziałek Monika Polewska, rzecznik prasowy Grupy ZPR Media poinformowała, że Zarząd Murator EXPO Sp. z o.o., dotychczasowego organizatora Warszawskich Targów Książki podjął decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Poinformowała, że powodem jest obecna sytuacja finansowa firmy oraz brak możliwości prowadzenia działalności targowej w wyniku ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.