Wirtualny spacer po ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II, mieszczącej się w kamienicy, w której 18 maja 1920 r. na świat przyszedł Karol Wojtyła, udostępni w piątek w Internecie placówka – poinformowało w czwartek wadowickie muzeum papieskie.

„Muzeum, w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, udostępni całość ekspozycji on-line. Wiele osób planowało obecność w Wadowicach w tym wyjątkowym czasie i im wszystkim chcieliśmy umożliwić odwiedzenie choćby wirtualnie tego szczególnego dla nas, Polaków miejsca” – powiedziała Magdalena Maślona, specjalista ds. programowych wadowickiego Muzeum.

Po muzeum wirtualnie pospacerować będzie można od godziny 10 w piątek pod adresem domjp2.pl/wirtualny-spacer >>>

Magdalena Maślona powiedziała, że muzealna ekspozycja to nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, zabierająca zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. „Sercem Muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919-1938. Można w nim zobaczyć m.in. ozdobne serwetki haftowane przez Emilię Wojtyłową, jej srebrną torebkę i złoty medalion, oryginalną zastawę stołową i fotografie z albumu rodzinnego” – powiedziała.

Maślona dodała, że przechodząc przez 16 stref Muzeum zwiedzający poznają Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich Żydów, Kalwarię Zebrzydowską i wielką miłość Jana Pawła II do gór.

„Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa. Poznajemy Karola Wojtyłę – księdza, następnie biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w wydarzeniach z 16 października 1978 r. Przechodząc przez strefę wydarzeń z 13 maja 1981 r. widzimy jeden z najważniejszych eksponatów – oryginalny pistolet Browning, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra” – powiedziała Magdalena Maślona.

Przedstawicielka Muzeum wskazała, że poprzez pamiątki i wspomnienia pielgrzymek do Ojczyzny zwiedzający wkracza w przesłanie nauczania św. Jana Pawła, którego symbolem stały się słowa „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

"Zwiedzanie kończy się swoistym testamentem Jana Pawła II, mającym nam przypominać, że choć fizycznie papież odszedł, jego nauczanie wciąż jest żywe" – powiedziała Maślona.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Rokrocznie odwiedza je ok. 250 tys. zwiedzających z całego świata. „To jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Małopolsce” – dodała Magdalena Maślona.