Z okazji 100. urodzin Jana Pawła II Telewizja Polska przygotowała specjalną ofertę, w której znajdą się filmy dokumentalne i fabularne, reportaże, koncerty oraz transmisje mszy św. Uruchomiono także nowy serwis internetowy jp2.tvp.pl.

"W setną rocznicę urodzin Papieża Polaka 18 maja, godz. 22.35 zaprezentowany zostanie nowy film dokumentalny +Zmartwychwstanie+ w reżyserii Ewy Świecińskiej" – podano w informacji przekazanej PAP. Do refleksji nad myślą papieża zaproszono ekspertów, m.in.: prof. Pawła Skibińskiego, prof. Antoniego Dudka, dr. Marka Kochana, dr. Pawła Rojka, prof. Dariusza Kosińskiego.

Z kolei dokument "Apartament" Macieja Czajkowskiego, będący intymnym portretem św. Jana Pawła opartym na zapisach niepublikowanych wcześniej zdjęć i filmów z nieoficjalnych wyjazdów w góry, rozmów i spotkań papieża, będzie emitowany 17 maja, godz. 21.10 w TVP Historia. Natomiast dorobek papieskiego fotografa, Arturo Mari przedstawi film Ewy Świecińskiej "Moje życie dla Niego". Zostanie pokazany 17 maja o godz. 8. w TVP Historia oraz godz. 15.10 TVP Polonia.

Próbą podróży do Wadowic, rodzinnego miasta Jana Pawła II będzie film dokumentalny w reżyserii Piotra Kota "Wadowice, miasto mojego dzieciństwa", którego premiera odbędzie się 18 maja, o godz. 18.05 w TVP Historia.

Z kolei o miłości papieża do Tatr opowie bogato ilustrowany archiwaliami, fragmentami poematu Tryptyk rzymski i muzyką ludowego zespołu Trebunie Tutki, dokument "Dominum montes – góry Jana Pawła II" emitowany 18 maja w TVP Historia o godz. 22.40.

W propozycji programowej uwzględniono również papieskie pielgrzymki. Ich fenomen opisuje pierwszy niezależny film PRL "Pielgrzym" w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego emitowany 18 maja, o godz. 7:30 i 16.55 w TVP Kultura.

Biografię Ojca Świętego będzie można prześledzić w filmie fabularnym "Jan Paweł II" w reżyserii Johna Kenta Harrisona, który zostanie wyemitowany w TVP1 - 17 maja o godz. 23.45; zaś w 18 maja w TVP Historia o godz. 20.20.

W dniu urodzin Karola Wojtyły 18 maja o godz. 21 zobaczymy TVP1 premierę spektaklu Teatru Telewizji "Powołanie" Pawła Woldana o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. Z kolei "Narty Ojca Świętego" w reżyserii Piotra Cieplaka będzie można obejrzeć w niedzielę 17 maja o godz. 23. w TVP Kultura. Jest to telewizyjna wersja głośnego spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie, która w komediowej konwencji pokazuje, jak pod wpływem wieści o pielgrzymce Papieża do kraju, ludzie przewartościowują swoje życie.

Ważnym punktem obchodów będą transmisje mszy świętych. W przeddzień 100. urodzin papieża 17 maja o godz. 10.30 odbędzie się Eucharystia. w rodzinnej parafii papieża pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Liturgia będzie transmitowana przez TVP1.

W dniu jubileuszu zapanowano transmisję z Watykanu. Mszy św. przy grobie Jana Pawła II godz. 7.będzie przewodniczył papież Franciszek. Tego samego dnia o godz. 17.odbędzie się transmisja liturgia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Tym razem będzie emitowana na TVP3.Po mszy świętej na godz. 18. zapanowano koncert "Santo Subito – Prorok naszych czasów" z udziałem polskich gwiazd muzyki. Z powodu epidemii odbędzie się w odsłonie wirtualnej. Artystom towarzyszy będzie chór i orkiestra.

W dzień urodzin papieża zaplanowany jest także koncert "Wojciech Kilar – Missa Pro Pace" w TVP Kultura o godz. 18.25 w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Katowic i Chóru Polskiego Radia z Krakowa, zarejestrowany w katedrze we Lwowie.

Kulminacją obchodów jubileuszu 100. urodzin Świętego Jana Pawła II będzie specjalne orędzie kardynała Stanisława Dziwisza, które wygłosi w Krakowie o godz. 20.05. Transmitować je będzie TVP1.