Nowe regulaminy, nowe trasy zwiedzania, wprowadzenie przez tzw. zespoły kryzysowe specjalnych zasad zwiedzania gwarantujących bezpieczeństwo - to kroki, jakie podejmują muzea i galerie przed ponownym otwarciemdla publiczności.

Zgodnie z ogłoszonym przez premiera Mateusza Morawieckiego drugim etapem odmrażania gospodarki 4 maja mogą ponownie otworzyć się dla publiczności muzea i galerie. Rozporządzenie przekazane w środę przez premiera i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego nie oznacza jednak, że muzea i galerie w Polsce zostaną otwarte tuż po majówce; placówki te muszą się odpowiednio przygotować na przyjęcie zwiedzających i zapewnić bezpieczeństwo gościom i pracownikom.

"Bardzo się cieszymy się, że już wkrótce będziemy mogli gościć zwiedzających w muzealnych galeriach i na wystawach. Po blisko dwóch miesiącach oczekiwania Muzeum Narodowe w Warszawie znów będzie otwarte dla publiczności" – powiedziała PAP Monika Bala z działu komunikacji MNW. "Muzeum rozpoczęło przygotowania do ponownego otwarcia. Dążymy do jak najszybszego udostępnienia naszych zbiorów dla publiczności, dlatego pracujemy nad nowym regulaminem zwiedzania” – poinformowała Bala. Zaznaczyła, że odwiedziny w MNW znów będą możliwe, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zmieniony regulamin przedstawiony zostanie do akceptacji inspektorowi sanitarnemu. "W tych trudnych czasach zdrowie naszej publiczności jest priorytetem" – podkreślają muzealnicy w przesłanym PAP oświadczeniu.

O terminie otwarcia Muzeum, a także o wszystkich zmianach w funkcjonowaniu placówki - jak zapowiada rzeczniczka – MNW informować będzie na bieżąco. Placówka wciąż zaprasza do korzystania z bogatej oferty online. "Ale spotkamy się już #niebawemwMNW!" - dodaje Bala.

"Rozporządzenie premiera i ministra zdrowia nie oznacza, że placówki od razu otworzą się dla publiczności. Otwiera to natomiast drogę do takich decyzji" – powiedziała PAP Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. "Materiał, który otrzymaliśmy w ubiegłym tygodniu od ministra kultury i dziedzictwa narodowego z informacjami dotyczącymi przygotowania instytucji do ponownego otwarcia, jest teraz szczegółowo analizowany przez dyrekcję i działający w muzeum zespół kryzysowy" - dodała.

Według zespołu kryzysowego w POLIN, kluczowe jest bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników placówki, a powierzchnia i multimedialny charakter ekspozycji stałej stwarzają w tym zakresie szereg wyzwań. Po uzyskaniu odpowiednich dyspozycji służb sanitarnych i doposażeniu muzeum w niezbędne zabezpieczenia i środki ochrony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowywać się będzie do ponownego otwarcia.

"W pierwszej kolejności, zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie to oznaczało stopniowe przechodzenie z pracy zdalnej na stacjonarną pracowników muzeum. Na dziś nie możemy podać konkretnej daty, oczywiście, kiedy tylko podejmiemy decyzje, podamy je do wiadomości opinii publicznej" – powiedziała Dziewulska. Do tego czasu można korzystać z oferty Muzeum POLIN online. W najbliższym czasie odbędzie się m.in. Majówka z POLIN i spacery po wystawie "1000 lat historii Żydów polskich" bez wychodzenia z domu; można też słuchać Radia POLIN, a także uczestniczyć w stałych cyklach - spotkań z kulturą żydowską i judaizmem "Żydowskie ABC online" oraz korzystać z Czytelni POLIN online.

"4 maja o godzinie 11.15, porze symbolicznie nawiązującej do historii odrodzenia Zamku Królewskiego w Warszawie, prof. dr. hab. Wojciech Fałkowski dyrektor Zamku, otworzy Bramę Zegarową naszego muzeum, po czym zaprezentuje obecnie nową trasę zwiedzania – Trasę Królewską, a w Sali Wielkiej przedstawi m.in. zasady i zapewnione przez Zamek środki bezpieczeństwa" – poinformowała PAP Izabela Witkowska-Martynowicz, kierowniczka Biura Prasowego Zamku.

Muzeum będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 12 – 17; w soboty i niedziele od 10 do 17. Ostatnie wejście - na godzinę przed zamknięciem. Obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Otwarta zostaje na razie jedna trasa zwiedzania, obejmująca: m.in. Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady.

Dłużej, bo w godzinach 10 - 20 można będzie zwiedzać od 4 maja Ogrody Zamkowe. Zamek Królewski nie rezygnuje z dotychczasowej działalności online.