Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE zorganizowało koncert z muzyką Fryderyka Chopina z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Relacja z ze święta została przesłana m.in. dyplomatom, europosłom, Polakom mieszkającym w Brukseli i pracownikom instytucji UE.

229 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja, drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawę zasadniczą regulującą podział władz oraz prawa i obowiązki obywateli.

Stałe Przedstawicielstwo Brukseli z okazji polskiego święta narodowego, obchodzonego 2 maja Dnia Flagi oraz przypadającej w ostatni piątek 16. rocznicy wejścia Polski do UE, zorganizowało koncert fortepianowy złożony z utworów Fryderyka Chopina.

Pierwotnie świąteczny koncert miał odbyć się w budynku Rady Europejskiej, jednak z uwagi na ograniczenia związane z epidemią SARS-CoV-2 został on zorganizowany i zarejestrowany w budynku polskiej placówki dyplomatycznej.

"Dziś obchodzimy nasze święto narodowe. Polacy znani są z przywiązania do wolności, z niezłomnych charakterów. Dlatego tym bardziej dzisiaj wnosimy do Europy to, co najlepsze" – powiedział PAP Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

Utwory Fryderyka Chopina, w tym - Preludium Op. 28 Nr 15 oraz Etiudę Op.10 Nr 12 zwaną "Rewolucyjną" wykonała Barbara Bajor, pracowniczka Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli oraz Konserwatorium w Mons, laureatka wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fortepianowych. Pianistka koncertowała m.in. z Łotewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej.

Relacja z wydarzenia została przesłana w niedzielę m.in. unijnym komisarzom, dyplomatom, deputowanym do Parlamentu Europejskiego, korespondentom, przedstawicielom Polonii, Polakom pracującym w instytucjach unijnych, jak i w placówkach dyplomatycznych i Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO.

W niedzielę okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Brukseli odprawiona została też uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, Rodaków w Kraju i Polonii.