Koalicja Miast dla Kultury, skupiająca m.in. dziewięć polskich metropolii, zwróciła się z apelem do ministra kultury o to, aby podczas „ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach”.

Koalicja Miast dla Kultury to inicjatywa, która powstała w 2016 r. w czasie, gdy Wrocław pełnił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wówczas to współpracę w dziedzinie kultury podjęły m.in. miasta, które starały się o ten tytuł. W skład koalicji weszły m.in. Wrocław, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin i Warszawa.

W czwartek Koalicja Miast dla Kultury poinformowała o wysłaniu listu do wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Glińskiego, w którym zaapelowano, aby przy „ogłaszaniu kolejnych planów ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach”.

Z inicjatywą apelu wystąpiły władze Wrocławia. Prezydent stolicy Dolnego Śląska Jacek Sutryk podkreślił, że Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 i lider Koalicji Miast czuje podwójną troskę o szeroko rozumianą kulturę. „Wystąpiliśmy z inicjatywą wspólnego apelu do ministra Piotra Glińskiego o rozważenie naszych merytorycznych propozycji, które ustabilizują trudną sytuację instytucji kultury, a także wesprą nas, samorządy, w działaniach, które już dawno wdrożyliśmy. Ponowna współpraca w ramach poszerzonej dziś Koalicji Miast utwierdziła nas w jednym – najlepsze są rozwiązania wypracowane wspólnie i solidarnie” – powiedział prezydent Wrocławia.

Jak podkreślono, przygotowywany jest katalog rozwiązań i rekomendacji dla polskiego rządu, a także konkretnych narzędzi, które mają wyposażyć samorządy w kompetencje pozwalające skuteczniej przeciwdziałać nieuchronnym negatywnym skutkom pandemii w sektorze kultury.