„To lekkostrawna sztuka... o ciężkim trawieniu życia” – powiedziała o Daily Soup jedna z autorek dramatu, Gabriela Muskała. Jej tekst napisały wspólnie z siostrą, Moniką Muskałą pod pseudonimem „Amanita Muskaria”.

Inspiracją była kłótnia małżeńska, rozegrana tuż nad głową emocjonalnego zakładnika – kilkuletniej córki, której przypadkowymi świadkami stały się autorki. Widz wyreżyserowanego przez Małgorzatę Bogajewską spektaklu również zostaje podglądaczem. Towarzyszy wielopokoleniowej rodzinie w codziennych rytuałach tytułowego jedzenia zupy i oglądania oper mydlanych. Córka (Anna Grycewicz) rozpaczliwie poszukuje porozumienia z rodzicami (Janusz Gajos i Halina Skoczyńska). Jedyną osobą, z którą łączą ją ciepłe stosunki jest Babcia (Danuta Szaflarska), przez resztę rodziny traktowana jak małe dziecko. Cieniem na relacjach bohaterów kładą się głęboko ukrywane pretensje i tajemnice... Opowieść o szarej codzienności, pełna błyskotliwych dialogów i zabawnych nieporozumień jest podszyta głęboką, tragiczną refleksją. Jak zauważa Monika Muskała:

Mówienie często, wbrew temu co się sądzi, wyprzedza lub zastępuje myślenie. Mamy jakieś automatyzmy, jakieś mantry powtarzane przez lata, jakieś mądrości, zasłyszane albo nabyte, które zwalniają nas z myślenia. Zwalniają też później z prawdziwej komunikacji, która wynika z bliskości, ze zdolności wczucia się w drugą osobę. Mimo że w rodzinie z Daily Soup wszyscy mówią jeden przez drugiego, nie ma rozmowy. Są tylko monologi, którymi się nawzajem zagłuszają. Nie wspominając już o tym, że stosują konsekwentnie inne „zagłuszacze” typu odkurzacz i telewizyjne seriale.

Zrealizowane przez Teatr Narodowy przedstawienie obejrzało ponad milion widzów podczas specjalnej relacji na żywo w ramach Teatru Telewizji. Dramat został wyróżniony Feliksem Warszawskim (2007) w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola kobieca” dla Danuty Szaflarskiej za rolę Babci.

Małgorzata Bogajewska (ur. 1975) – reżyserka teatralna. Absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aktorstwa w poznańskiej Akademii Sztuk Wizualnych, Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a także scenopisarstwa na Camerimage Film School w Toruniu. Dyrektorka artystyczna Sceny Dramatycznej Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze w latach 2004-2006. Zrealizowała ponad 25 spektakli w teatrach w całym kraju, w tym: Tlen według Iwana Wyrypajewa w Teatrze Powszechnym w Warszawie (2003), Sinobrody Nadzieja kobiet Dei Loher w Teatr Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2004),Miasteczko, w którym czas się zatrzymał Bohumiła Hrabala w Teatrze Powszechnym w Łodzi (2006) czy Daily Soup według Amanity Muskarii w warszawskim Teatrze Narodowym (2007). Zdobyła wiele nagród, m.in. Nagrodę za reżyserię przedstawienia Dotyk na 12. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2006), Nagrodę Radia PIK za dramat Osaczeni na 6. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy oraz III nagrodę w plebiscycie publiczności na 37. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych (2007), a także Nagrodę za reżyserię spektaklu i Grand Prix dla tego samego przedstawienia na 8. Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu.

"Daily Soup"

reżyseria: Małgorzata Bogajewska
autor pierwowzoru: Gabriela Muskała, Monika Muskała
muzyka: Paweł Czepułkowski, Michał Litwiniec
scenografia: Maciej Chojnacki
charakteryzacja: Renata Wróbel, Bożena Balcerowska Grinka, Małgorzata Majewska
dźwięk: Małgorzata Witowska Wrzeszcz, Maciej Rybicki
producent: Ewa Marrodan, Hanna Winnik, Anna Kulawik Rzońca
aktor: Danuta Szaflarska, Halina Skoczyńska, Janusz Gajos, Anna Grycewicz


Cały spektakl dostępny jest bezpłatnie online w serwisie Ninateka.pl >>>