Kultowy "Rejs" Marka Piwowskiego, "Krótki film o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Zaklęte rewiry" Janusza Majewskiego to tylko kilka przykładów z klasyki polskiego filmu, które w całości można obejrzeć w sieci (legalnie i za darmo). Oto kilka propozycji na udany, domowy seans kinowy. #zostańwdomu
Rejs

Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku. Na statku pojawia się gapowicz wzięty przez kapitana za kaowca, czyli instruktora KO (kulturalno-oświatowego). Organizuje zebrania, wybory rady rejsu oraz gry i zabawy.

Gatunek: komedia
Rok produkcji: 1970
Reżyser: Marek Piwowski
Aktorzy: Stanisław Tym, Zdzisław Maklakiewicz, Jan Himilsbach i inni


Krótki film o miłości

Jedno z warszawskich osiedli, dwoje samotnych ludzi mieszkających w sąsiednich blokach.
Tomek (Olaf Lubaszenko) jest nadwrażliwym dwudziestolatkiem, który niedawno opuścił mury Domu Dziecka. W dzień pracuje na pobliskiej poczcie, a wieczorami uczy się języków obcych. Codziennie o tej samej porze, obserwuje przez lunetę swoją atrakcyjną sąsiadkę mieszkającą w bloku vis a vis. Magda (Grażyna Szapołowska) jest piękną, dojrzałą kobietą, która ma za sobą parę uczuciowych rozczarowań. Dla Tomka fascynacja piękną nieznajomą stopniowo przeradza się w pierwsze poważne uczucie. Wymyśla różne preteksty, by zbliżyć się do obiektu swojej adoracji: wrzuca do skrzynki pocztowej Magdy fikcyjne awizo, telefonuje do niej odkładając słuchawkę, a w końcu zostaje roznosicielem mleka. Pewnego dnia Magda poznaje prawdę, ale odtrąca od siebie Tomka nie wierząc w szczerość jego uczuć. Zraniony chłopak próbuje popełnić samobójstwo.

Gatunek: dramat
Rok produkcji: 1988
Reżyser: Krzysztof Kieślowski
Aktorzy: Olaf Lubaszenko, Grażyna Szapołowska, Stefania Iwińska, Piotr Machalica, Artur Barciś


Zazdrość i medycyna

Akcja filmu toczy się w latach 30. ubiegłego wieku w Krynicy Górskiej. Przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski) przez przypadek dowiaduje się, że jego młoda żona Rebeka (Ewa Krzyżewska) ma romans z doktorem Tamtenem (Andrzej Łapicki). Rozpoczyna śledztwo, aby sprawdzić, czy jego przypuszczenia są prawdziwe.

Gatunek: dramat, romans
Rok produkcji: 1973
Reżyser: Janusz Majewski
Aktorzy: Ewa Krzyżewska, Mariusz Dmochowski, Andrzej Łapicki


Zaklęte rewiry

Lata 30. XX wieku. Pełna realizmu opowieść o obronie przed moralnym upadkiem i wyzbyciem się ludzkiej wrażliwości, a zarazem doskonały dokument ukazujący kapitalistyczne stosunki społeczne.

Gatunek: dramat
Rok produkcji: 1973
Reżyser: Janusz Majewski
Aktorzy: Marek Kondrat, Roman Wilhelmi, Roman Skamene


Krótki film o zabijaniu

Rzeczowy, niemal dokumentalny zapis zbrodni, bezlitośnie odartej z fabularnej fikcji. 16 marca 1987 r. Piotr Balicki (Krzysztof Globisz) zdaje końcowy egzamin adwokacki i zaprasza swą dziewczynę do cukierni w Hotelu Europejskim. Z prowincji przyjeżdża do stolicy 20-letni Jacek Łazar (Mirosław Baka). Wstępuje do zakładu fotograficznego, w którym zamawia odbitkę zdjęcia swojej młodszej, tragicznie zmarłej siostry i idzie na ciastka do tej samej cukierni. Potem wsiada do taksówki Waldemara Rekowskiego (Jan Tesarz). Na peryferiach miasta bezlitośnie dusi taksówkarza, po czym, gdy ten zdradza jeszcze oznaki życia i błaga o litość, okrutnie masakruje. Obrony podejmuje się świeżo upieczony adwokat – Piotr. Przy tak okrutnym i bezsensownym morderstwie trudno jednak znaleźć okoliczności łagodzące i chłopak zostaje skazany na karę śmierci. Wyprowadzony z celi woła z rozpaczą: "Proszę pana, ja nie chcę !" ...

Gatunek: dramat, kryminał
Rok produkcji: 1987
Reżyser: Krzysztof Kieślowski
Aktorzy: Mirosław Baka, Krzysztof Globisz, Barbara Dziekan


Bez końca

Po śmierci mecenasa Antoniego Zyro, wdowę po nim Urszulę odwiedza Joanna, żona robotnika oskarżonego o kierowanie strajkiem. Zyro był adwokatem Dariusza, Joanna prosi Urszulę o pomoc. Ta wertując notes męża i listę adwokacką wskazuje na mecenasa Labradora. W czasie rozmowy z Tomkiem, przyjacielem zmarłego męża, Urszula jeszcze raz przegląda notes i zauważa, że przy nazwisku Labradora widnieje zrobiony czerwonym flamasrem znak zapytania. Początkowo myśli że jest to figiel spłatany przez syna Jacka, później jednak nabiera podejrzeń, że jest to znak od Antka.

Gatunek: dramat
Rok produkcji: 1984
Reżyser: Krzysztof Kieślowski
Aktorzy: Grażyna Szapołowska, Maria Pakulnis, Aleksander Bardini


Kolejność uczuć

Do małego prowincjonalnego miasta przyjeżdża sławny aktor Rafał Nawrot by gościnnie zagrać Romea w szekspirowskim przedstawieniu. Teatr jest mierny i Mistrz odnosi się do tego przedsięwzięcia bez entuzjazmu, ma jednak zobowiązania wobec dyrektora. Niemniej, zdegustowany, korzysta z pierwszej nadarzającej się okazji by wyjechać. Decyduje się pozostać i rozpocząc próby jedynie ze względu na poznaną przypadkowo Julię, uczennicę szkoły muzycznej, która zaprasza go na spotkanie ze szkolnym kołem teatralnym. Znajomość ta fascynuje obie strony, przyjaźń przeradza się w miłość. (opis za: filmpolski.pl)

Gatunek: komedia, dramat
Rok produkcji: 1993
Reżyser: Radosław Piwowarski
Aktorzy: Daniel Olbrychski, Maria Seweryn, Eugeniusz Priwieziencew


Ryś

Akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej. Młody partyzant "Ryś" (Piotr Bajor) ma wykonać wyrok na zdrajcy - stelmachu Alojzie (Franciszek Pieczka). Wcześniej przychodzi do miejscowego wikarego, aby się wyspowiadać. Ksiądz (Jerzy Radziwiłowicz) nie jest przekonany co do tego, co partyzant chce zrobić, dlatego prosi go, aby trochę poczekał. Sam postanawia odwiedzić Alojza. Na jego podwórku spotyka żydowskie dziecko. Wikary zaczyna rozumieć, że Alojz jest dobrym człowiekiem. Nie chce dopuścić do wykonania wyroku.

Gatunek: dramat wojenny
Rok produkcji: 1981
Reżyser: Stanisław Różewicz
Aktorzy: Jerzy Radziwiłowicz, Franciszek Pieczka, Piotr Bajor


Czego nikt nie wie

Ewa mieszka razem ze swoim ojcem w podwrocławskiej wsi. Pewnego dnia w jej spokojnym świecie pojawia się dziwny chłopak z miasta: Maciek. Łączy ich wspólna pasja - kino. Dziewczyna postanawia odmienić swoje życie, ale nieoczekiwany bieg wypadków przekracza jej najśmielsze marzenia.

Gatunek: etiuda
Rok produkcji: 2008
Reżyseria: Maciej Prykowski
Aktorzy: Marian Dziędziel, Katarzyna Kołeczek, Wojciech Malajkat