W czasie, gdy kina i teatry są zamknięte, oglądanie filmów przenosi się w coraz większym stopniu do sieci, gdzie znaleźć można płatne i darmowe filmy i seriale.

Darmowe kolekcje filmów i seriali

Kultowy "Rejs" Marka Piwowskiego, "Krótki film o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Zaklęte rewiry" Janusza Majewskiego to tylko kilka przykładów z obszernej klasyki polskiego filmu, które w całości i za darmo można obejrzeć na kanale Studia Filmowego TOR w serwisie YouTube: youtube.com/user/StudioFilmoweTOR >>

W serwisie YouTube warto również zerknąć na kanał dystrybutora Kino Świat, gdzie w ostatnim czasie pojawiło się 30 nowych produkcji dostępnych w całości i bez opłat. Na kanale Kino Świat obejrzeć można m.in. takie produkcje jak: serial "Taxi Brooklyn", dramat więzienny "Git", polską komedię "Ostatni klaps" (2015, reż. Gerwazy Reguła) oraz dramat biograficzny "Kwiat pustyni" Sherry Hormann.

Serwisy płatne

Do najbardziej znanych platform internetowych oferujących odpłatny dostęp do filmów i seriali na żądanie (VoD - video on demand) należy z pewnością amerykański Netflix oraz serwis HBO GO. Biblioteki tych serwisów są ogromne i obejmują wszystkie najpopularniejsze gatunki filmowe oraz seriale. Filmy i seriale odtwarzane na żądanie znaleźć można również na platformie Amazon Prime Video będącej częścią koncernu Amazon.

Wśród polskich platform VoD do najważniejszych należą vod.pl oraz player.pl. W ofercie płatnej serwisu vod.pl znajdziemy wiele znanych premier, takich jak np. "Boże ciało" Jana Komasy czy głośny i nagradzany "Parasite". Wiele filmów można obejrzeć bezpłatnie: vod.pl/filmy-za-darmo.

Bogatą ofertę filmów, seriali oraz programów własnych oferuje także należący do TVN serwis player.pl, w którym zobaczyć można m.in. komediodramat "Pan T." z Pawłem Wilczakiem w roli głównej, "Le Mans '66" Jamesa Mangolda, komediodramat "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej oraz dramat wojenny "1917" Sama Mendesa.

Ciekawych propozycji na domowy seans filmowy można poszukać również w serwisie CHILI (pl.chili.com). Platforma CHILI oferuje filmy i seriale (także nowości) największych dystrybutorów filmowych, między innymi: Twentieth Century Fox, Sony Pictures, Warner Bros, Paramount Pictures, Universal Pictures oraz Walt Disney Pictures.

Do wyboru jest też serwis cdp.pl należący do CD Projekt. Platforma cdp.pl umożliwia zakup plików w technologii DTO (download-to-own), która pozwala na pobieranie i oglądanie filmów offline.

Hollywoodzkie hity, najlepsze kino europejskie oraz ciekawe dokumenty znaleźć można także na platformie cineman.pl, która zawiera m.in. cały katalog Gutek Film (w tym najciekawsze filmy z Festiwalu Nowe Horyzonty). Filmy można kupować pojedynczo lub w pakiecie.