Filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, a także zapisy spektakli teatralnych i koncertów można za darmo obejrzeć i odsłuchać w serwisie ninateka.pl. Codziennie wieczorem odbywa się specjalny pokaz online. #zostańwdomu

Ninateka to platforma internetowa, która udostępnia online (za darmo, bez logowania i bez reklam) zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Na internautów czeka tu jest ponad 7 tysięcy darmowych plików audio i wideo. Są to m.in. filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, koncerty oraz audycje radiowe.

Obszerne zasoby Ninateki uporządkowano w działy:

  • kolekcje (m.in. sztuka współczesna, Penderecki, Lutosławski, Górecki, Panufnik, Kilar),
  • film (animacje, bajki, dokumenty, eksperymenty, fabuły, o filmie),
  • teatr (spektakle, opera, taniec, słuchowiska, o teatrze),
  • muzyka (poważna, ludowa, popularna, koncerty),
  • sztuka (architektura, fotografia, performans, wideo-art, wystawy, o sztuce),
  • literatura (słuchowiska, poezja, proza, o literaturze, dramat),
  • publicystyka (audycje radiowe, debaty i konferencje, historia i polityka, rozmowy, wydarzenia),
  • media i technologie (kultura 2.0, digitalizacja, archiwa prywatne, tutoriale).

Dodatkowo, w ramach akcji #zostańwdomu z Nianteką, każdego dnia wieczorem platforma pokazuje wybrany film, dokument lub spektakl:

"Kino, teatr oraz muzeum za darmo i bez wychodzenia z domu? Codziennie o godz. 20.00 na stronie głównej ninateka.pl odbywają się pokazy specjalne wybranych przez nas fabuł, dokumentów i spektakli. Wśród propozycji sporo tytułów, które po raz pierwszy będą pokazywane na naszej stronie. Już w poniedziałek świetny dokument o Krzysztofie Komedzie, lekarzu, pianiście jazzowym i kompozytorze, twórcy muzyki do 65 filmów, m.in. kultowych dzieł Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego czy Janusza Morgensterna." - czytamy na stronie.

Dla nauczycieli i uczniów platforma oferuje darmowe zasoby edukacyjne (filmy, audycje, scenariusze lekcji), które można wykorzystać podczas zajęć z języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki, oraz zajęć dodatkowych, np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

Więcej na: ninateka.pl >>