Planujecie zakupić bilety na większe koncerty w najbliższym czasie w Polce? Zwrócicie uwagę na komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego. „GIS rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.”

Jak można wyczytać na stronie GIS „W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Premiera Mateusza Morawieckiego po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych.”

Należy pamiętać, że organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka - celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom.

Czy takie zalecenia w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem ostatecznie pokrzyżują plany koncertowe w tym roku? Co z większymi koncertami odbywającymi się cyklicznie, taki mi jak Impact Festival 2020, Castle Party Festival, Open’er i Pol'and'Rock Festival?

Decyzje o odwołaniu większego koncertu (imprezy masowej powyżej 1000 osób) podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Oczywiście zawsze istnieje szansa na zwrot biletów od organizatora. Jednak wszystko zależy od zapisów regulaminu imprezy masowej i ew. powołania się na "tzw. działanie siły wyższej". W obliczu epidemii ryzykują zarówno organizatorzy jak i uczestniczy. Warto już teraz zrobić bilans i zastanowić się nad planami koncertowymi oraz ew. zakupem biletu.