Spotka się z nimi i zmierzy także widz i - być może - rozpozna się jak w zwierciadle. Bo sztuka dzieje się tu i teraz, a jej bohaterowie żyją wśród nas. Może łatwo się z nich śmiać i surowo osądzać. Ale przecież warto pamiętać: „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamieniem”.
Marek Modzelewski
Lekarz, specjalista w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej, dramaturg. Pochodzi z rodziny lekarskiej. Zgodnie więc z rodzinną tradycją, rozpoczął studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1997-1998 odbył podyplomowy staż lekarski w Centralnym Szpitalu Klinicznym AM w Warszawie. W roku 2005 zdał egzamin specjalizacyjny z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wraz z aktorami radomskiego teatru założył teatralno-kabaretową grupę pod nazwą "Kabaret Imienia Romana". Pisał do wystawianych spektakli scenariusze, skecze, piosenki i występował w nich. Najbardziej znanym kabaretowym spektaklem był "Henryk Św. albo kto następny", historia człowieka. z małego miasteczka, który umiera, by po kilku dniach nagle - zmartwychwstać. Sztuka na Przeglądzie Aktorskich Spektakli Kabaretowych w Wałbrzychu, w 1999 roku, zdobyła Grand Prix.
Modzelewski był także twórcą tekstów radomskiego kabaretu literackiego "Definitywny Odlot Bocianów". Za scenariusz do spektaklu "Roma’n" otrzymał Grand Prix na Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w 1999 roku.
W roku 2000 wysłał na konkurs ogłoszony przez teatr w Radomiu, dwie sztuki: "Kochaj i mów co chcesz" i "Techno", tragifarsę o problemach wynikających z możliwościach klonowania, która otrzymała nagrodę.
Jako dramaturg debiutował w 2002 roku farsą "Techno", którą wystawiono pod tytułem "Starsza pani prycha" (Teatr Powszechny w Radomiu). Sztuka pokazana została w ramach pierwszej edycji festiwalu dramaturgii współczesnej Radom Odważny. W drugiej edycji festiwalu, w roku 2003, za sztukę "Zabij mnie" dostał Nagrodę Publiczności.
Jego utwory dramatyczne i scenariusze to przede wszystkim komedie, w których wykorzystuje swe medyczne wykształcenie i doświadczenie. Bardzo lubi i ceni twórczość Czechowa, w której szczególnie bliska jest mu postać lekarza: "Czechow to dla mnie świetny psychoterapeuta, który umie słuchać swoich bohaterów".
Oprócz wymienionych dramatów napisał jeszcze m.in: "Koronację", "Dotyk", "Londyn 24.12", "Imieniny", „Inteligentów”, „Zabawę”. Jest autorem scenariusza filmu „Warsaw by Night”.
Prapremiera "Koronacji" w reżyserii Łukasza Kosa w styczniu 2004 roku zainaugurowała nowy nurt w działalności Teatru Narodowego w Warszawie, nazwany Laboratorium Dramatu. Sztuka otrzymała wyróżnienie za tekst w X Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Cały czas pracuje jako lekarz radiolog i diagnosta. Równolegle z pracą lekarza łączy pisanie, gdyż - jak sam mówi - "Pisanie pomaga mi się oderwać od tego, z czym się stykam w pracy zawodowej, pomaga nabrać dystansu. Może dlatego dla przeciwwagi piszę komedie”.
(Skorzystano z materiału zamieszczonego na stronie www.encyklopediateatru.pl, skrócono go i zaktualizowano.)
Reżyseria WOJCIECH MALAJKAT
Scenografia WOJCIECH STEFANIAK
Obsada: IZA KUNA, AGNIESZKA SUCHORA, JACEK BARCIAK, MARIUSZ JAKUS.
Premiera 13 września 2019 r. w warszawskim Teatrze Współczesnym.