Blisko 250 filmów jest w programie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się 26 maja. Nagrodę Smoka Smoków za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii odbierze prekursorka nowych technik animacji Caroline Leaf. Gościem specjalnym festiwalu będzie Finlandia.

Jak podkreślił w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat, KFF ma bardzo wysoką pozycję w świecie, bo na tym festiwalu można otrzymać rekomendację do nagród Europejskiej Akademii Filmowej i "wejść na ścieżkę oscarową".

"Dla widowni ważne jest, że festiwal ma dwie części: pokazy otwarte dla publiczności i KFF Industry dla przedstawicieli branży, na który co roku przyjeżdża ok. 900 osób" – mówił Gierat.

W czterech konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych pokazanych zostanie w sumie 247 filmów. Festiwal otworzy dokument "Wiatr. Thriller dokumentalny" Michała Bielawskiego - filmowa opowieść o halnym. "Trudno powiedzieć o jednym dominującym temacie filmów, ale mamy w tym roku wiele filmów o wykluczonych, odrzuconych, o ludziach, którzy w różnych momentach – współczesnych i historycznych – bywali marginalizowani i osaczani. Także polscy twórcy ten temat podejmują" - powiedział Gierat.

Centrum Festiwalowe będzie mieścić się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, a projekcje filmowe odbywać się będą w kinach: Pod Baranami, Mikro, Kijów Centrum, Pardox i Agrafka. Seanse plenerowe zaplanowano pod Wawelem i w Barbakanie, gdzie prezentowane będzie dorobek obchodzącej w tym roku 70-lecie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie oraz Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

27 maja w auli Akademii Sztuk Pięknych Smoka Smoków odbierze Amerykanka, która przez lata tworzyła animację w Kanadzie – Caroline Leaf. "To prekursorka nowych technik animacji. Jako pierwsza zaczęła realizować filmy z użyciem piasku. Kolejne jej odkrycie to sięgniecie po malowanie na szkle, a wreszcie malowanie bezpośrednio na taśmie filmowej. Te wszystkie techniki animacji pochłaniają bardzo dużo czasu, ale są atrakcyjne" – mówiła Barbara Orlicz-Szypuła, dyrektor biura programowego KFF.

Podczas retrospektywy filmów Caroline Leaf będzie można obejrzeć nominowaną do Oscara "Ulicę" oraz film "Dwie siostry" zrealizowany w technice piaskowej. Leaf była dwukrotnie nagradzana na KFF: w 1977 r. zdobyła Srebrnego Smoka za "Ulicę", a rok później Złotego Smoka za "Metamorfozę pana Samsa". W ramach warsztatów dla filmowców poprowadzi w Krakowie klasę mistrzowską.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie Finlandia. "Pokażemy ten kraj – uznawany za najszczęśliwszy do życia – od środka za sprawą bardzo różnorodnych filmów dokumentalnych" - mówiła Barbara Orlicz-Szypuła.

Podczas festiwalu odbędą się cztery równorzędne konkursy, trzy międzynarodowe - Konkurs Dokumentalny, w którym pokazanych zostanie 16 filmów, w tym dwa polskie, Krótkometrażowy (37 filmów, w tym 7 polskich), DocFilmMusic (11 tytułów zagranicznych) oraz Konkurs Polski (46 filmów).

Twórcy prezentowanych w nich filmów będą walczyć o nagrody Złotych i Srebrnych Rogów (dla dokumentalistów), Złotych i Srebrnych Smoków (dla twórców filmów krótkometrażowych), o Złote i Srebrne Lajkoniki (dla twórców polskich) oraz statuetkę Złotego Hejnału (dla reżysera najlepszego muzycznego dokumentu). Po raz szósty w programie festiwalu znalazła się sekcja „Docs+Science” – pokaz najciekawszych filmów naukowych, którego hasło przewodnie „Odlot” – nawiązuje do 50-lecia pierwszego lotu wokół Księżyca i metaforycznie do odkrywania, tego co niepojęte.

Podczas festiwalu odbędzie się retrospektywny pokaz reportaży zmarłego 15 lat temu Macieja Szumowskiego. Zaprezentowane zostaną także filmy jego dzieci: Małgorzaty i Wojciecha.

"14 raz przygotowujemy wydarzenie branżowe KFF Industry. Część dla twórców filmów krótkometrażowych i animowanych zaplanowaliśmy w pierwszej połowie festiwalu, a od środy do piątku część dla dokumentalistów" – Katarzyna Wilk, dyrektor KFF Industry. To okazja do zaprezentowania przez filmowców i producentów projektów, które chcą zrealizować lub nad którymi już pracują i do poszukania ich finansowania oraz dystrybucji.

Festiwal potrwa do 2 czerwca. Jego szczegółowy program pojawi się w internecie 10 maja.