Hasłem 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk, która odbędzie się w Łodzi w lipcu, jest „Lądowanie na księżycu i inne zawieszone sny". Na wydarzenie złożą się projekcje filmów z najważniejszych światowych festiwali, retrospektywy, debaty i spotkania z twórcami.

"Podczas 9. edycji Transatlantyku będziemy rozmawiać o +Lądowaniu na księżycu i innych zawieszonych snach+. Wraz z widzami będziemy pytać, co się z nimi stało i zastanawiać, czy ludzkość potrafi jeszcze marzyć. Przyjrzymy się naszym zawieszonym snom, wyprawom przerwanym po pierwszym kroku oraz walkom jednostek o to, by coś zmienić. Doskonałym pretekstem jest kino, które żyje z marzeń" – podkreślił twórca i dyrektor Festiwalu Jan A.P. Kaczmarek.

Inspiracją do wyboru takiego motta było 50-lecie historycznej misji statku Apollo. Jak wyjaśniła dyrektorka programowa Transatlantyku Joanna Łapińska, motyw przewodni będzie porządkować festiwalowe pokazy na różne sposoby.

"Zaprosimy widzów zarówno na filmy bezpośrednio odnoszące się do tematu kosmicznych podróży, ale pokażemy też obrazy, dla których metafora marzenia, podróży czy szukania nowego świata są punktem wyjścia do mówienia o historii lub snucia rozważań o współczesności" - zaznaczyła.

Festiwal Transatlantyk jest w Łodzi organizowany po raz czwarty. Jego realizatorzy zapowiedzieli, że od 12 do 19 lipca łodzianie - jako pierwsi w Polsce – będą mogli obejrzeć filmy z najważniejszych światowych festiwali, uczestniczyć w retrospektywach wybitnych reżyserów, w otwartych debatach, spotkaniach i warsztatach z twórcami z całego świata.

Publiczność wybierze film, który otrzyma nagrodę Transatlantyk Distribution Award. Będą też stałe punkty festiwalowego programu, m.in. kino plenerowe i nowa odsłona Kina Łóżkowego, w którym widzowie będą nadrabiać filmowe zaległości. Projekcjom towarzyszyć mają wydarzenia muzyczne, m.in. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest, czyli konkurs symultanicznej kompozycji (improwizacji synchronicznej) do obrazu; co roku biorą w nim udział utalentowani kompozytorzy z całego świata.

W konkursowej sekcji Nowe Kino, która w całości składa się z filmów mających podczas Transatlantyku swoje polskie premiery, widzowie zobaczą obrazy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, San Sebastian, Cannes czy Wenecji.

W ramach Konkursu Polskich Filmów Krótkometrażowych zaprezentowane zostaną najciekawsze krótkie formy zrealizowane w Polsce w ciągu dwóch ostatnich lat; będą to filmy fabularne, dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne, które oceni międzynarodowe jury.

Transatlantyk to także retrospektywy – w tym roku widzowie będą mogli zapoznać się z przeglądem twórczości rosyjskiego reżysera Aleksieja Germana (ojca) oraz Wojciecha Marczewskiego, który także spotka się z festiwalową publicznością,

Jak co roku realizatorzy Festiwalu zaplanowali bogaty program otwartych wydarzeń artystycznych - od warsztatów dla dzieci, przez wykłady dla studentów i nie tylko, koncerty dla młodszych i starszych miłośników muzyki, po dyskusje i spotkania z festiwalowymi gośćmi.

Partnerem głównym Festiwalu jest Miasto Łódź, współfinansuje go także Polski Instytut Sztuki Filmowej.