Rekordowa liczba krótkometrażowych debiutów filmowych została zgłoszona do 38. KFDF "Młodzi i Film", który odbędzie się w dniach 10-15 czerwca. Pod koniec maja organizatorzy podadzą wyniki selekcji - tytuły filmów, które pokazane zostaną w konkursach.

Organizatorzy 38. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" poinformowali na oficjalnej stronie festiwalu, że do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych zgłoszonych zostało 9 filmów. Natomiast do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń: 37 animacji, 46 dokumentów i 124 fabuły.

"Rosnąca od kilku lat liczba powstających w Polsce filmów krótkometrażowych i fakt, że z roku na rok napływa ich do nas coraz więcej bardzo cieszy " - poinformowała wicedyrektor programowa festiwalu Liwia Mądzik.

Wyniki selekcji zgłoszonych filmów, powstałych po 1 stycznia 2018 r., które pokazane zostaną w konkursach, podane zostaną pod koniec maja.

Festiwal "Młodzi i Film" to nie tylko dwa konkursy, ale również pokazy pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, dokumentalne, filmy jurorów, pokazy specjalne oraz retrospektywa. W ramach tej ostatniej, jak poinformowali organizatorzy, pokazanych zostanie sześć filmów zmarłego w 2018 r. reżysera Piotra Szulkina. Widzowie będą mogli zobaczyć: "Golema", "Wojnę światów – następne stulecie", "O-bi, o-ba", "Feminę", "Mięso" i "Ubu Króla".

Nierozerwalną częścią festiwalu są spotkania "Szczerość za szczerość" z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat towarzyszą mu również spotkania ze specjalistami z branży filmowej. Wieczorami działa klub festiwalowy, w którym odbywają się spotkania z cyklu "Zawód aktor" oraz koncerty.

Organizatorzy poinformowali w poniedziałek, że podczas tegorocznej edycji na scenie pojawią się Maja Kleszcz & incarNations, GrubSon oraz Bokka. Wstęp na koncerty i wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Autorką plakatu 38. KFDF "Młodzi i Film" jest Katarzyna Walentynowicz, ilustratorka i graficzka, współzałożycielka marki gier planszowych "Zagrywki", twórczyni gry "Psiechadzka", związana ze studiem graficznym Homework i współpracująca ze Studiem Munka.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego historia sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami.