22 marca w Teatrze WARSawy zainauguruje Społeczna Scena Debiutów, nowy projekt na kulturalnej mapie Warszawy, który obejmuje aż 11 premier w roku. Teatr WARSawy poprzez spotkanie mistrzów z debiutantami chce stworzyć przestrzeń do tworzenia oraz dać szansę młodym i aspirującym artystom.

Społeczna Scena Debiutów jest przewidziana na lata 2019-2022. Każdego roku w ramach projektu będzie realizowanych 11 premier, w tym spektakle dramatyczne, muzyczne i stand upy.

Społeczna Scena Debiutów będzie unikalną przestrzenią dla młodych twórców, m.in. aktorów, reżyserów, scenarzystów, grafików do wyszkolenia swojego warsztatu artystycznego pod okiem profesjonalistów oraz zaprezentowania wyników swojej pracy szerszemu gronu odbiorców. Każdy debiut ma stanowić swoistą wizytówkę młodego artysty wychodzącego spod skrzydeł uczelni i rozpoczynającego karierę zawodową.

Partnerami Społecznej Sceny Debiutów są: Teatr WARSawy, Teatr Montownia, Pożar w Burdelu, Teatr Syrena, Muzeum Warszawy, Akademia Teatralna w Warszawie i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Debiutanci zostali podzieleni na grupy pracujące nad własnym debiutem. W realizację każdej z premier został zaangażowany zespół debiutantów z różnych specjalizacji (aktorzy, reżyserzy, wokaliści, scenografowie, scenarzyści tancerze, graficy, plastycy, malarze, performerzy i dramaturdzy) oraz profesjonaliści uzupełniający kompetencje w zespole. Każdym zespołem opiekuje się Mistrz – Mentor odpowiedzialny za całość przedsięwzięcia. Działania w ramach Społecznej Sceny Debiutów obejmują wszystkie etapy powstawania spektaklu - od przygotowania tekstu, przez proces prób, po premierę i eksploatację.

Spektakle będą grane przez najbliższe miesiące, aż do powstania kolejnych premier z cyklu Społecznej Sceny Debiutów. Młodzi twórcy otrzymają możliwość udziału w spektaklach i festiwalach w całej Polsce.

SPOŁECZNA SCENA DEBIUTÓW

Inauguracja
22 marca – 6 kwietnia
Teatr WARSawy

Stand-up „Bez granic”, reżyseria: Rafał Rutkowski
22 marca, godz. 22.00 - PREMIERA
23 marca, godz. 22.00

Musical infrastrukturalny „Nocne Metro”, reżyseria: Michał Walczak
23 marca, godz. 19.00 - PREMIERA
24 marca, godz. 19.00

„Śmieszne miłości” Milana Kundery, reżyseria: Adam Sajnuk
Datę premiery dopiero poznamy

Stand-up „Bez granic”

Projekt stand-up debiuty „Bez granic” jest szansą dla młodych twórców na spróbowanie trudnej i fascynującej formy jaką jest stand-up comedy.

Stand-up to komediowa forma artystyczna polegająca na zabawnym monologu artysty komika przed publicznością. W przeciwieństwie do kabaretu, stand-up opiera się bardziej na charyzmie wykonawcy oraz na bezpośrednim kontakcie z widzami. Komicy za główny cel stawiają sobie rozbawienie publiczności. Nie używają przy tym rekwizytów i scenografii. Ich podstawowym narzędziem jest umiejętność opowiadania zabawnych historii, tworzenia skojarzeń oraz pobudzania wyobraźni widza, co finalnie powinno kończyć się wybuchami śmiechu na widowni.
Nazwa stand-up pochodzi z Ameryki, gdzie jeśli chodzi o popularność, stand-up zajmuje tam miejsce w Polsce należące do kabaretów. W Stanach Zjednoczonych istnieją specjalne kluby, w których co wieczór można oglądać komików. Podczas tzw. open mic, prawie każdy może wejść na scenę i rozpocząć swój występ. Dzięki takiej formule ten gatunek jest niezwykle przyjazny dla początkujących artystów, i stosunkowo łatwo można spróbować swoich sił na stand-upowej scenie.

W stand-upie nie ma granic. Tworzy je komik w porozumieniu z widownią. Nieważne skąd jesteś, w co wierzysz i z jakim życiowym bagażem przychodzisz. Nie zamykaj się. Otwórz się w śmiechu.

Opieka artystyczna i reżyseria: Rafał Rutkowski
Wsparcie merytoryczne: Łukasz „Lotek” Lodkowski
Scenografia : Paulina Czernek
Muzyka na żywo: DJ Romi
Występują: Katarzyna Obidzińska, Krzysztof Hajdas, Konrad Szymański, Michał Pawlik, Kamil Śmiałkowski, Kamil KozielNOCNE METRO, Michał Walczak, Musical infrastrukturalny

Włosko-tureckie konsorcjum budujące II nitkę metra przerywa budowę, gdy robotnicy znajdują tajemniczy szkielet pod Bródnem. Wysłana z Muzeum Archeologicznego doktorantka musi zdecydować, kiedy zostaną wznowione prace. W męskim świecie włoskich, tureckich i polskich robotników, którzy od tygodni nie widzieli powierzchni i kobiet rozegra się dramat, w którym maszyny staną naprzeciwko ludzi, robotnicy naprzeciw inteligencji, a modernizacja zderzy się z historią Bródna – najstarszej osady na terenie Warszawy. Co kryją podziemia stolicy? Czy uda się dokończyć budowę II nitki – i wrócić bezpiecznie na powierzchnię?

Polski robotniczy punk, italo disco i turkish dance zmieszają się w pełnym namiętności, metafizyki i podziemnej poezji musicalu infrastrukturalnym „Nocne metro”, w którym wystąpią debiutanci: Marta Parzychowska, Patryk Wereszczyński oraz młodzi aktorzy scen teatralnych – Michał Bajor i Karol Włoch.

OBSADA – Marta Parzychowska, Michał Bajor, Patryk Wereszczyński, Karol Włoch
MUZYKA – Wiktor Stokowski
RUCH SCENICZNY – Barbara Olech
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY – Agata Stanula, Barbara Koczarowa
REŻYSERIA – Michał Walczak
FOTO – Marek Zimakiewicz
PLAKAT – Zofia Kochman

Spektakl inauguruje działalność nurtu teatru muzycznego START-UP MUSICAL w ramach Społecznej Sceny Debiutów w Teatrze Warsawy. START-UP MUSICAL to prowadzone przez Michała Walczaka laboratorium polskiego musicalu, w ramach którego młodzi reżyserzy, dramatopisarze i aktorzy będą tworzyli oryginalny repertuar dla teatrów muzycznych.