Maciej Stuhr w roli Witkacego, Bartłomiej Topa – Tadeusza Makowskiego, a Joanna Trzepiecińska - Anny Bilińskiej-Bohdanowicz. Znani polscy aktorzy i muzycy użyczają głosu największym polskim malarzom w projekcie edukacyjnym Muzeum w Liceum, który przybliżyć ma młodzieży polską sztukę.

"Muzeum w Liceum to inicjatywa Fundacji Promocji Sztuki +Niezła Sztuka+, prowadzącej edukacyjny portal niezlasztuka.net. Partnerem projektu, który ma ruszyć w marcu, jest Muzeum Narodowe w Krakowie" – powiedziała PAP prezes Fundacji, Dana Tomczyk-Dołgij.

W ramach projektu do szkół średnich na stałe trafić mają ekspozycje edukacyjne, składające się z wysokiej jakości 10 wydruków obrazów najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Tadeusza Makowskiego, Anny Bilińskiej-Bohdanowicz i Jacka Malczewskiego.

"Na każdym wydruku zostanie umieszczony kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem udostępnia biografię artysty zarówno w wersji tekstowej, jak i audio" – wyjaśniła Tomczyk-Dołgij. Biografie zostały przygotowane w pierwszej osobie tak, jakby to sam artysta opowiadał o swoim życiu i twórczości.

"Przygotowanie tych treści było trudne, ponieważ kuratorzy muzealni i historycy sztuki, których zaprosiliśmy do tego projektu, musieli przygotować treści z jednej strony merytoryczne, oparte na listach, dziennikach i wspomnieniach, a z drugiej strony - przystępne dla młodych ludzi" - dodała szefowa "Niezłej Sztuki".

Przyznaje, że wielkim marzeniem twórców projektu było to, aby biografie artystów przeczytali wybitni polscy aktorzy. I to się udało. Pierwsi już użyczyli swoich głosów – Maciej Stuhr wcielił się w postać Witkacego, czytając jego biografię pod słynnym "Autoportretem" z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Joanna Trzepiecińska - Anny Bilińskiej-Bohdanowicz, a Bartłomiej Topa użyczył głosu Tadeuszowi Makowskiemu, "ukrytemu" pod "Szewcem" z MN w Warszawie.

Jak zapowiadają twórcy projektu, w planach są nagrania z udziałem m.in. Danuty Stenki (Olga Boznańska), Marcina Dorocińskiego (Jacek Malczewski), a także rapera Adama Ostrowskiego, znanego jako O.S.T.R., który ma czytać biografię Stanisława Wyspiańskiego.

Jak podkreśla Joanna Majewska, współzałożycielka i wiceprezes Fundacji "Niezła Sztuka", celem Muzeum w Liceum jest przybliżenie młodym ludziom ważnych dzieł i postaci artystów. Liczy, że udział w projekcie znanych artystów zainspiruje młodzież do dalszego poznawania sztuki.

"Niestety, dziś w szkołach bardzo mało czasu poświęca się edukacji kulturalnej, a wierzymy, że dzięki temu, że ekspozycje będą w szkołach na stałe, uczniowie będą mogli oswoić się ze sztuką, uwrażliwić na piękno. To może skłoni ich z kolei do samodzielnego poznawania muzeów i poszukiwania sztuki" - podkreśliła Majewska.

Projekt ma być też źródłem wiedzy na temat historii, obyczajów, życiorysów wielkich artystów. "Przede wszystkim są to biografie ludzi, którzy nie bali się podążać za własną pasją" - zaznaczyła.

Pierwsze ekspozycje w szkołach mają pojawić się w marcu tego roku. Początkowo trafią do kilkunastu łódzkich szkół, ale docelowo projekt będzie miał zasięg ogólnopolski. Autorki przyznają, że jest on dość kosztowny, dlatego fundacja zdecydowała się na crowdfunding, czyli zbiórkę społeczną na dokończenie nagrań. W następnym etapie chce pozyskać finansowanie, aby ekspozycje podarować szkołom na stałe.

"Marzymy o tym, żeby trafiły one do jak największej liczby szkół, szczególnie w mniejszych ośrodkach, które mają ograniczony dostęp do szerokiej oferty kulturalnej" - podsumowała Joanna Majewska.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: www.muzeumwliceum.pl.