Kumoch o operacji berneńskiej: Była akcją państwową

07.01.2019, 13:30; Aktualizacja: 07.01.2019, 15:23
Jakub Kumoch informuje, że od wielu miesięcy pracuje nad bazą danych, tzw. Listą Ładosia, która ma być opublikowana na wiosnę. "Dziś znamy z imienia i nazwiska 433 ocalonych żydowskich obywateli państw europejskich, posiadaczy paszportów. Wśród nich jest konkretnie 132 Polaków, 130 Holendrów, 126 Niemców, 23 Austriaków, a ponadto m.in. liderzy żydowskiego ruchu oporu z Francji, Słowacji i Włoch oraz wielu innych" - podaje Kumoch. Na zdjęciu po lewej: Aleksander Ładoś.

Jakub Kumoch informuje, że od wielu miesięcy pracuje nad bazą danych, tzw. Listą Ładosia, która ma być opublikowana na wiosnę. "Dziś znamy z imienia i nazwiska 433 ocalonych żydowskich obywateli państw europejskich, posiadaczy paszportów. Wśród nich jest konkretnie 132 Polaków, 130 Holendrów, 126 Niemców, 23 Austriaków, a ponadto m.in. liderzy żydowskiego ruchu oporu z Francji, Słowacji i Włoch oraz wielu innych" - podaje Kumoch. Na zdjęciu po lewej: Aleksander Ładoś.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Operacja berneńska była akcją państwową, a nie inicjatywą dyplomatów; błędem jest sugerowanie nieskuteczności akcji paszportowej - ocenia ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch w polemice dr Agnieszką Haską nt. operacji berneńskiej na łamach magazynu "Ale Historia".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie