Legendarni mistrzowie kina, muzyki, literatury i innych dziedzin sztuki, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Wśród wielkich osobowości świata kultury, którzy odeszli niedawno są m.in. wokalistka Dolores O’Riordan, Malcolm Young (współzałożyciel legendarnego AC/DC) oraz słynny amerykański pisarz Philip Roth.
Dolores O'Riordan / PAP/EPA / JOSE SENA GOULAO

LISTOPAD 2017

18.11 - Malcolm Young, współzałożyciel legendarnego zespołu rockowego AC/DC. Muzyk, współautor przebojów takich jak "Highway to Hell" czy "You Shook Me All Night Long", od lat cierpiał na demencję. Miał 64 lata.

22.11 - Jeden z najbardziej znanych na świecie śpiewaków operowych, baryton, Dmitrij Chworostowski. Artysta walczył z chorobą nowotworową, w 2015 roku wykryto u niego guza mózgu. Dożył 55 lat.

29.11 - Wybitna tłumaczka literatury polskiej Ksenia Starosielska. Była autorką rosyjskich przekładów największych dzieł literatury polskiej XX wieku i utworów pisarzy współczesnych.

GRUDZIEŃ 2017

5.12 - Francuski pisarz, filozof i dziennikarz, były redaktor naczelny dziennika "Le Figaro", hrabia Jean Lefevre d'Ormesson. Zmarł w Neuilly-sur-Seine na przedmieściach Paryża; miał 92 lata.

18.12 - Rosyjski historyk Arsenij Roginski, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Memoriał, dokumentującego zbrodnie stalinowskie, w tym dokonane na Polakach.

STYCZEŃ 2018

5.01 - Władimir Jankilewskij, jeden z twórców moskiewskiego konceptualizmu. Jego prace pokazane w 1962 r. na wystawie w moskiewskim maneżu wywołały krytykę ze strony Nikity Chruszczowa, który nazwał je "sztuką zdegenerowaną". Zmarł w Paryżu w wieku 79 lat.

Charles Aznavour / Media

15.01 - Dolores O’Riordan, wokalistka irlandzkiego zespołu rockowego The Cranberries. Zmarła nagle w wieku 46 lat w trakcie nagrywania nowego albumu w Londynie. Zespół The Cranberries, założony w Limerick w 1989 roku, zdobył międzynarodową sławę w latach 90. XX wieku dzięki takim hitom jak "Linger" i "Zombie". Wydał siedem albumów, z czego ostatni w kwietniu 2017 roku; sprzedał 40 mln płyt.

20.01 - Francuski mistrz sztuki kulinarnej Paul Bocuse. Był ikoną kuchni francuskiej, a przyznawana od 1987 roku nagroda Złotego Bocuse'a (Bocuse d'Or) uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla szefów kuchni na świecie. Przeżył 91 lat.

LUTY 2018

9.02 - Amerykański aktor John Gavin, znany m.in. z kinowych klasyków takich jak "Psychoza" czy "Spartakus". Miał 86 lat.

10.02 - Profesor Myrosław Popowycz, szef Instytutu Filozofii Akademii Nauk Ukrainy, historyk i publicysta, uważany za jeden z najważniejszych autorytetów moralnych w swoim kraju. Zmarł w Kijowie dożywyszy 87 lat.

23.02 - Lewis Gilbert, który wyreżyserował kilkadziesiąt filmów, w tym trzy filmy z serii o tajnym agencie Jamesie Bondzie. Miał 97 lat.

MARZEC 2018

14.03 - Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Timesa" i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

KWIECIEŃ 2018

13.04 - Odszedł Milosz Forman, czeski reżyser, twórca m.in. "Amadeusza" i "Lotu nad kukułczym gniazdem". Laureat Oskara zmarł nagle, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat. Był najbardziej utytułowanym czeskim filmowcem. Po wydarzeniach Praskiej Wiosny z 1968 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie tworzył przez całe życie; obywatelstwo amerykańskie przyjął w latach 70. Największe sukcesy święcił właśnie w USA. Jego "Lot nad kukułczym gniazdem" otrzymał w 1976 r. pięć Oscarów, w tym za najlepszy film i dla najlepszego reżysera.

15.04 - Dziennikarz Maksim Borodin, który pisał o stratach w Syrii wśród rosyjskich najemników z oddziału nazywanego grupą Wagnera. Borodin 13 kwietnia wypadł z okna swego mieszkania; zmarł dwa dni później w szpitalu w Jekaterynburgu, nie odzyskawszy przytomności.

20.04 - W wieku 28 lat zmarł w Omanie popularny szwedzki DJ i producent muzyczny Tim Bergling, znany jako Avicii. Uważany był za jednego z najlepszych didżejów na świecie. Popularność przyniosły mu przeboje "Wake Me Up", "Hey Brother", "Waiting for Love". Współpracował z takimi gwiazdami muzyki jak Jon Bon Jovi, Robbie Williams i Madonna.

28.04 - Art Paul, amerykański grafik, twórca słynnego logo magazynu "Playboy", króliczka z muszką. Zmarł w wieku 93 lat w Chicago.

MAJ 2018

17.05 - Urodzony w Cieszynie Richard Pipes - wybitny znawca Rosji i Związku Sowieckiego, wykładowca historii na Uniwersytecie Harvarda i doradca prezydenta USA Ronalda Reagana. Zmarł w Cambridge pod Bostonem w wieku 94 lat. Był autorem około 20 książek. W Polsce ukazały się m.in.: "Rosja carów", "Rewolucja rosyjska", "Własność a wolność", "Rosja, komunizm, świat" i "Żyłem. Wspomnienia niezależnego". Prof. Pipes odegrał znaczącą rolę w świecie polityki międzynarodowej.

22.05 - Słynny amerykański pisarz Philip Roth, laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. Pulitzera. Najważniejsze dzieła Rotha to m.in: "Kompleks Portnoya", "Amerykańska sielanka", "Goodbye, Columbus". Przeżył 85 lat.

CZERWIEC 2018

8.06 - Słynny amerykański szef kuchni Anthony Bourdain, znany między innymi z programów telewizyjnych, w tym cyklu "Miejsca nieznane" telewizji CNN. Znany był nie tylko z telewizji, lecz także jako autor licznych książek o tematyce kulinarnej. Odszedł po przeżyciu 61 lat.

LIPIEC 2018

14.07 - Nancy Sinatra Senior, pierwsza z czterech żon amerykańskiego legendarnego piosenkarza Franka Sinatry i matka jego trójki dzieci.

20.07 - Izolda Wysocka, aktorka i pierwsza żona rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora Włodzimierza Wysockiego. Zmarła w wieku 81 lat.

27.07 - Wybitny rosyjski pisarz Władimir Wojnowicz. Jego najbardziej znanym dziełem była powieść "Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina", a także antyutopia "Moskwa 2042".

SIERPIEŃ 2018

11.08 - W wieku 85 lat zmarł brytyjski pisarz, laureat nagrody Nobla w 2001 r. w dziedzinie literatury, V.S. Naipaul. Pisarz odszedł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny. Naipaul uznawany jest za jednego z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy XX wieku.

16.08 - Aretha Franklin zwana "królową soulu". W swej długiej karierze Franklin zdobyła aż 18 nagród Grammy. Była pierwszą kobietą, która została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame. Do największych hitów Arethy należą słynne utwory "Respect" i "I Say a Little Prayer", a także "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman", "Day Dreaming", "Jump to It", "Freeway of Love" czy "A Rose Is Still A Rose". Zmarła w wieku 76 lat w swoim domu w Detroit. Przyczyną śmierci był rak trzustki.

PAŹDZIERNIK 2018

1.10 - Legendarny francuski piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour. Artysta zmarł w swoim domu w Prowansji, na południu kraju. Urodzony 22 maja 1924 roku w Paryżu Aznavour miał ormiańskie pochodzenie. Ten koncertujący na całym świecie artysta wykonywał głównie piosenki literackie, również do własnych słów i muzyki. Był m.in. współautorem i pierwszym wykonawcą słynnej "La boheme" - jednej z najbardziej znanych na świecie francuskich piosenek.