statystyki

Loty w przestrzeni wewnętrznej: O czasach, gdy science fiction szła ramię w ramię w kontrkulturą

autor: Piotr Kofta12.10.2018, 08:30; Aktualizacja: 12.10.2018, 15:34
książka

Lata 60. zeszłego wieku to szczególny moment w historii zachodniej cywilizacji – warto pamiętać, że fala młodzieńczego buntu, pacyfizmu, feminizmu, emancypacji rasowej, wolności seksualnej i psychodeli zdemolowała i odmieniła praktycznie całą ówczesną kulturę.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Ivan Kurmyshov

W latach 60. Nowa Fala amerykańskiej fantastyki naukowej zniosła gatunkowe i literackie ograniczenia.

Z m arły w czerwcu tego roku Harlan Ellison (1934–2018), jeden z najważniejszych amerykańskich pisarzy powojennych, człowiek orkiestra: nowelista, autor powieści, scenarzysta, redaktor, spiritus movens całego środowiska artystycznego, doczekał się wreszcie w polskim wydaniu solidnej reprezentacji własnej twórczości. Tytuł dwutomowej książki – „To, co najlepsze” – nie jest najszczęśliwiej dobrany. W wersji oryginalnej brzmi on: „The Essential Ellison. A 50 Year Retrospective” i lepiej oddaje zamysł redaktorów, by dokonać przeglądu dokonań Ellisona, od dziecięcych wprawek zapisywanych w kratkowanych zeszytach przez publicystykę (niekiedy bardzo drapieżną) po opowiadania, które weszły do literackiego kanonu.

Jak to „jeden z najważniejszych amerykańskich pisarzy powojennych”, jeśli mało kto go u nas w ogóle zna? – zapytacie. Wyjaśnienie jest stosunkowo proste: Ellison (oczywiście nie tylko on) znacząco przyczynił się do urzeczywistnienia w kulturze pewnej kluczowej przemiany: pomógł wydźwignąć fantastykę z niszy groszowej literatury i uczynić z niej sztukę prowokacyjną, a nawet awangardową.

Jestem hydraulikiem


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie