statystyki

To nas napędzało: Dzięki tym ideom Polska odzyskała niepodległość

autor: Andrzej Krajewski05.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 05.10.2018, 07:55
historia

Pierwsze pokolenie narodowych demokratów uznało, że własne państwo Polacy odzyskają, gdy nastąpi zjednoczenie całego społeczeństwa ponad podziałami klasowymi oraz światopoglądowymi. Służyć temu miała praca u podstawźródło: ShutterStock

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było najlepszym dowodem na to, że nośne idee są najcenniejszym kapitałem. Te, które narodziły się w czasach niewoli, znakomicie zaprocentowały w 1918 r.

I d ea jest matką czynów” – twierdził Juliusz Słowacki. Dlatego w napisanym pod koniec 1845 r. tekście „Do emigracji o potrzebie idei” apelował do Polaków o szukanie nowej myśli, która pomogłaby im odnaleźć przyszłość dla narodu bez państwa. „Anglia wyraża się trzema słowy: »chcę panować na morzu«. Rosja zaś tymi trzema: »chcę panować na ziemi«” – pisał. Natomiast, według wieszcza: „Polska najnieszczęśliwsza! Zapomniawszy o misji, którą dawniej na świecie pełniła, zaczęła być naśladowniczką francuskich idei”.

Te zaś nie mogły zastąpić Polakom własnych, dostosowanych do nowych czasów. „Idei każdy człowiek służyć może. A jeżeli jest jedna i najwyższa, w celu ostatecznym stworzenia całego zamknięta, w nikim nie złamie sił, natchnień nie wystudzi, cnót nie uczyni bezużytecznymi, ale wszystko to jako »wielka duchowa osoba« będzie obracała w krew jedną i w siłę narodu” – przekonywał Słowacki.

Jednak sam żądanej przez siebie idei stworzyć nie potrafił. Tymczasem aby szansa odzyskania niepodległości stała się choć trochę realna, potrzeba byo całego pakietu nowych myśli, które miałyby dość siły, żeby skutecznie zmieniać otaczającą Polaków rzeczywistość, a także ich samych. Temu wyzwaniu w ciągu następnych dekad sprostało czterech wybitnych, acz całkowicie się różniących przywódców: dyplomata, poeta, wojownik i ideolog.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • ert@ert-blog.pl(2018-10-06 22:32) Zgłoś naruszenie 31

    Polska autonomię 1918 roku odzyskała dzięki endecji i Dmowskiemu, inni tylko przeszkadzali.

    Odpowiedz
  • history czanel(2018-10-05 21:46) Zgłoś naruszenie 10

    Niepodległość pozwoliły nam odzyskać interesy innych normalnie zarządzanych państw. W Polsce system pańszczyźniany, wyłączający z republikańskiej dbałości o dobro wspólne, objął większość społeczeństwa. W zasadzie gdyby nie kościół, to byśmy się wynarodowili, tak jak Słowianie zachodni w ciągu kilku stuleci. Pamiętajmy, że Niemcy wschodnie, aż do Berlina to były tereny Słowian. A po kilku stuleciach był to matecznik pruskiego betonu, bardziej germańskiego (mimo genów) niż oryginalni Germanie, którzy z resztą wyemigrowali go GB :))

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie