Nowe książki Olgi Tokarczuk, Doroty Masłowskiej, Katarzyny Bondy, Krzysztofa Vargi i Eustachego Rylskiego to niektóre nowości przygotowane przez wydawców na rozpoczynające się w czwartek 9. Warszawskie Targi Książki.

Przed targami ukazała się najnowsza książka Olgi Tokarczuk - "Opowiadania bizarne" (Wydawnictwo Literackie). Francuskie słowo

"bizarre" znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taki właśnie jest świat przedstawiany przez Tokarczuk. Na książkę składa się dziesięć opowiadań, a każde z nich toczy się w innej przestrzeni: na Wołyniu w epoce potopu szwedzkiego, we współczesnej Szwajcarii, Chinach, ale także w miejscach wyimaginowanych.

Nowością są także "Kroniki beskidzkie i światowe" Andrzeja Stasiuka (Czarne) - wybór krótkich próz i felietonów z "Tygodnika Powszechnego", a także "Sonnenberg" Krzysztofa Vargi (Czarne), który tym razem napisał powieść o węgierskiej stronie swojej osobowości. Bohater powieści, András, trwa w skomplikowanym związku z Ágnes, praca naukowa nad historią literatury austriackiej już dawno przestała go interesować, próbuje napisać wiekopomną powieść, ale nie potrafi wymyślić nawet pierwszego zdania.

"Inni ludzie" Doroty Masłowskiej to, jak zapowiada Wydawnictwo Literackie, "gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią: buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń".

Pierwsza książka Natalii Fiedorczuk "Jak pokochać centra handlowe" o koszmarnych stronach macierzyństwa zdobyła w zeszłym roku Paszport "Polityki". W najnowszej powieści - "Ulga" (Wielka Litera) - pisarka analizuje życie małżeńskie współczesnych trzydziestolatków, które także okazuje się bliskie koszmarom. Za cienkimi ścianami nowego budownictwa mieszkaniowego kłębią się rozczarowania, zniewolenie i przemoc.

"Blask" Eustachego Rylskiego (Wielka Litera) to pierwsza od pięciu lat powieść tego autora. Główny bohater, Gaponia, jest zausznikiem dyktatora rządzącego upadłym państwem. Zdemoralizowany na tyle, by nie przeciwstawiać się nowym porządkom i wszechogarniającemu chaosowi, pamięta jednak zalety minionych czasów. W końcu, odsunięty od wpływów, osiada na wsi i obserwuje postępujący rozpad struktur społecznych.

W książce "Pokochawszy. O miłości w języku" (Agora) Jerzy Bralczyk i jego żona Lucyna Kirwil w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Zastanawiają się także, jak o miłości rozmawiamy na co dzień.

Na targach przedpremierowo będzie można kupić "Czerwonego Pająka" Katarzyny Bondy (Muza), czwarty i ostatni tom serii z rudowłosą profilerką Saszą Załuską, jako główną bohaterką. Akcja znowu, jak w tomie pierwszym, rozgrywa się w Trójmieście, zostaje porwana córka Saszy, a ona sama szuka pomocy u jasnowidza. Równocześnie w starej torpedowni w Gdyni nurek znajduje zwłoki kobiety...

Magdalena Grzebałkowska, autorka "Beksińskich", tym razem zajęła się historią polskiego jazzu. W książce "Komeda. Osobiste życie jazzu" (Znak) Magdalena Grzebałkowska opisuje szalone imprezy i wspaniałe koncerty. Autorce udało się dotrzeć do nowych informacji na temat wypadku, który doprowadził do śmierci muzyka.

Targową nowością jest też "Audyt" Jacka Hugo Badera (Czarne). Reporter znów rusza w Polskę, wraca do spraw, wydarzeń i miejsc sprzed dwudziestu, trzydziestu lat spotykając się z bohaterami reportaży, które trafiały na pierwsze strony "Gazety Wyborczej" odkrywając, że do niektórych tekstów życie napisało nieoczekiwane zakończenia.

Inna książka reporterska, która pojawi się na targach to "Królowe Mogadiszu" Pawła Smoleńskiego (Czarne). Wyniszczona trwającą od dwudziestu pięciu lat wojną domową, sterroryzowana samobójczymi atakami terrorystycznymi, doświadczona klęską głodu Somalia od lat plasuje się w czołówce państw, w których panują najtrudniejsze warunki życia. Smoleński opisuje, jak w tym świcie radzą sobie kobiety.

Inne targowe nowości to m.in. "Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina" Beaty de Robien (Sonia Draga), "Jedyna historia" Juliana Barensa (Świat Książki), "Nowy dowód" - opowiadania Jeffereya Eugenidesa (Sonia Draga), "Poświata" Michaela Chabona (W.A.B.) oraz "Do Fanatyków. Trzy refleksje" Amosa Oza (Rebis).

9. Warszawskie Targi Książki odbywać się będą od 17 do 20 maja na warszawskim Stadionie PGE Narodowym.