Prezentując w środę w Mińsku białoruskie wydanie swojej książki "Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej", Sławomir Koper powiedział, że pisze o historii „bez polityki, ale z anegdotą, ciekawostką i żywym człowiekiem", choć niektórzy nazywają go plotkarzem.
ikona lupy />
„Wpływowe kobiety II Rzeczypospolitej" / Media

„Koncentruję się na osobach, które własną siłą woli i talentem osiągnęły sukces w czasach całkowicie zdominowanych przez mężczyzn" – powiedział Koper na spotkaniu w mińskiej niezależnej "ART Siadzibie", podkreślając, że rola kobiet w polskiej historii jest niedoceniana.

Koper wymienił podczas spotkania Katarzynę Kobro, żonę urodzonego w Mińsku malarza Władysława Strzemińskiego, która była wielką artystką swoich czasów, ale nie miała takiej siły przebicia jak mąż i dopiero po latach została odkryta i doceniona.

Inne przedstawione w książce kobiety to m.in. muza Antoniego Słonimskiego Maria Morska, pierwsza polska feministka Irena Krzywicka, pisarki Maria Dąbrowska i Zofia Nałkowska czy Jadwiga Beck, małżonka przedwojennego szefa MSZ Józefa Becka. "Była tak zdolną osobą, że zdołała sobie podporządkować tego inteligentnego i bardzo wpływowego w owych czasach człowieka" - mówił Sławomir Koper.

„Największym sukcesem II Rzeczypospolitej było wychowanie patriotycznych pokoleń młodzieży, która oddawała życie za ojczyznę w czasach II wojny światowej" - mówił Koper. Przypomniał też, że w Polsce kobiety miały w międzywojniu pełne prawa wyborcze, a w niektórych krajach Zachodu przyznano je dopiero wiele lat później.

Autor przyznał, że zawodowi historycy go nie lubią i nazywają „plotkarzem", ale on się tym nie przejmuje, bo swoimi książkami przyciąga ludzi do zainteresowania historią, a jego kilkadziesiąt książek uzyskało łączny nakład 800 tys. egzemplarzy.

Charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Michał Chabros podkreślił, że książka jest prezentowana na Białorusi w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i pozwala lepiej poznać historię owego czasu i jego najważniejszych postaci. Ambasada RP w Mińsku była inicjatorem wydania książki na Białorusi. Oprócz Mińska książka zostanie zaprezentowana także w Brześciu i Grodnie.

Sławomir Koper jest pisarzem, komentatorem i publicystą. Za propagowanie historii został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Wydał prawie 50 pozycji, w tym cykl poświęcony życiu prywatnemu polityków i elit II Rzeczypospolitej.