Rekordowa liczba krótkometrażowych debiutów filmowych została zgłoszona do 37. KFDF „Młodzi i Film”, który odbędzie się w dniach 18-23 czerwca. Pod koniec maja organizatorzy podadzą wyniki selekcji – tytuły filmów, które pokazane zostaną w konkursach.

Jak poinformowali PAP w oficjalnym komunikacie organizatorzy 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych zgłoszonych zostało 17 filmów. Natomiast do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń: 32 animacje, 57 dokumentów i 117 fabuł.

„Bardzo nas cieszy rosnąca z roku na rok liczba zgłoszeń debiutów. Od zawsze głównym celem Festiwalu +Młodzi i Film+ jest prezentowanie filmów twórców, którzy są wciąż na początku swojej drogi, ale już mają coś do powiedzenia swoim widzom” – poinformował dyrektor programowy festiwalu Janusz Kijowski.

Rzecznik prasowy 37. KFDF „Młodzi i Film” Anna Kot dodała, że wyniki selekcji zgłoszonych filmów, które pokazane zostaną w konkursach, podane zostaną pod koniec maja. Jednocześnie informuję, że o wynikach selekcji będziemy informować pod koniec maja.

Debiuty filmowe, powstałe po 1 stycznia 2017 r., ocenione zostaną w dwóch konkursach. W pierwszym wezmą udział pełnometrażowe produkcje fabularne (czas trwania powyżej 60 minut), w drugim – krótkometrażowe debiuty filmowe (czas trwania do 40 minut).

Festiwal „Młodzi i Film” to nie tylko dwa konkursy, ale również pokazy pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, dokumentalne, retrospektywa, filmy jurorów oraz pokazy specjalne. Nierozerwalną jego częścią są spotkania „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych. Od kilku lat towarzyszą mu również spotkania ze specjalistami z branży filmowej. Wieczorami działa klub festiwalowy, w którym odbywają się koncerty. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

Autorką plakatu promującego 37. edycję „Młodych i Film” jest Małgorzata Herba, ilustratorka i historyczka sztuki z Wrocławia. Ma 33 lata i rysowała m.in. dla: The Washington Post, The Oprah Magazine, La Nation czy Vanity Fair.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego historia sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce Festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami. To w Koszalinie debiutowali m. in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski czy Kuba Czekaj.