FILM | „Viridiana" Luisa Buñuela, Nakarmić kruki" Carlosa Saury czy wreszcie Wszystko o mojej matce" Pedro Almodóvara to kilka dobrych powodów, by wrócić i na nowo odkryć dla siebie hiszpańskie kino w najlepszym wydaniu.
Media
Viridiana (1961)

Film opowiada historię nowicjuszki Viridiany, która przed wstąpieniem do zakonu wyjeżdża do domu swojego wuja. Tam uporać musi się z jego zalotami. Po niedoszłym gwałcie uznaje się za nieczystą, a przez to niezasługującą na życie w zakonie. W zamian postanawia poświęcić swoje życie pomagając ubogim. Zbiera okolicznych żebraków i zatrudnia ich przy zbiorach, a przy okazji naucza ich prawd wiary. Gdy właściciele posiadłości, w tym Viridiana wyjeżdżają, żebracy urządzają sobie ucztę. W pewnym momencie udają scenę z "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci. Gdy Viridiana wraca, wychodzi na jaw mroczna strona jej podopiecznych. Wyratowana z opresji musi zrewidować swój obraz świata.

Reżyseria: Luis Buñuel
Aktorzy: Silvia Pinal, Francisco Rabal, Fernando Rey
Gatunek: dramat

Nakarmić kruki (1976)

Film opowiada historię Any, dziewczynki z dwojgiem rodzeństwa dorastającej w czasach reżimu Francisco Franco. Ana (postać odtwarzana przez Anę Torrent) doświadcza wielu okropnych rzeczy w swoim krótkim życiu. Jej matka (postać grana przez Geraldine Chaplin) jest zdradzana przez męża, a potem umiera w boleściach na tajemniczą chorobę. Ojciec (postać grana przez Hectora Alterio) jest romansującym na prawo i lewo generałem z armii Franco, umiera w trakcie stosunku ze swoją kochanką. W efekcie śmierci obojga rodziców dzieci wraz z babcią zostają wysłane do siostry matki – Pauliny (postać grana przez Monice Randall).

Reżyseria: Carlos Saura
Aktorzy: Geraldine Chaplin, Mónica Randall, Florinda Chico
Gatunek: dramat

Wszystko o mojej matce (1999)

Film jest psychologicznym dramatem z elementami groteski. Bohaterką jest 38-letnia kobieta, Manuela, pielęgniarka z Madrytu, samotnie wychowująca syna, Estebana. W dniu jego 17. urodzin matka zabiera syna do teatru na spektakl "Tramwaj zwany pożądaniem" i obiecuje mu opowiedzieć historię jego ojca, który poddał się operacji zmiany płci. Po spektaklu chłopak, chcąc uzyskać autograf, zostaje potrącony przez samochód i ginie. Kobieta po stracie syna opuszcza Madryt i wyjeżdża do Barcelony. Manuela postanawia spełnić ostatnie życzenie Estebana – odszukać ojca i powiedzieć mu, że mieli syna, który umarł.

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Aktorzy: Cecilia Roth, Eloy Azorín, Marisa Paredes
Gatunek: komedia, dramat

Porozmawiaj z nią (2002)

Kurtyna w teatrze podnosi się. Wystawiane jest przedstawienie „Café Müller" Piny Bausch. Na widowni siedzą koło siebie dwaj mężczyźni. Nie znają się. To Benigno (młody pielęgniarz) i Marco (czterdziestoparoletni pisarz). Na scenie dwie kobiety poruszają się w rytmie opery „The Fairy Queen" Henry'ego Purcella. Pomimo ciemności. Benigno widzi łzy płynące po twarzy Marco. Chciałby mu powiedzieć, że on także jest bardzo wzruszony, nie ma jednak odwagi. Jakiś czas potem obaj mężczyźni znowu się spotykają, tym razem w szpitalu, gdzie pracuje Benigno. Lydia, dziewczyna Marco, która jest zawodowym torreadorem, po wypadku na arenie znajduje się w stanie śpiączki. Benigno natomiast opiekuje się Alicją, młodą uczennicą szkoły baletowej, także pogrążoną w śpiączce. Kiedy Marco przechodzi obok pokoju Alicji. Benigno nie waha się go zaczepić. To początek wyjątkowej przyjaźni... Losy tych czterech bohaterów rozbiegają się we wszystkich kierunkach - w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, prowadząc ich ku nieznanemu przeznaczeniu.

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Aktorzy: Javier Cámara, Darío Grandinetti, Rosario Flores
Gatunek: dramat, romans

W stronę morza (2004)

Film opowiada historię życia Hiszpana Ramóna Sampedro, który stoczył 28-letnią kampanię, by zdobyć prawo do godnego zakończenia własnego życia.Film bada relacje Ramóna z dwiema kobietami: Pierwszą z nich jest Julia - prawniczka cierpiąca na uwarunkowaną genetycznie chorobę naczyń mózgowych zwaną CADASIL (mózgową autosomalną dominującą arteriopatię z podkorowymi zawałami i leukoencefalopatią), która popiera starania Ramóna o zakończenie jego życia. Drugą kobietą jest Rosa, która przekonuje głównego bohatera, że warto jednak żyć.

Reżyseria: Alejandro Amenábar
Aktorzy: Javier Bardem, Belén Rueda, Lola Dueñas
Gatunek: dramat, biograficzny

Media
Media