statystyki

Wędrówka z piekła do piekła. „Komunizm po polsku" Iwanowa

26.01.2018, 07:07; Aktualizacja: 26.01.2018, 08:54
W 1943 r. wychodzi na jaw mord katyński. Miała to być ze strony Niemców polityczna Wunderwaffe – ale jedynym celem, jaki osiągnęła propaganda Goebbelsa, okazało się finalne zerwanie polsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych. Zachód nie był zainteresowany prawdą o Katyniu. Na zdjęciu Józef Stalin

W 1943 r. wychodzi na jaw mord katyński. Miała to być ze strony Niemców polityczna Wunderwaffe – ale jedynym celem, jaki osiągnęła propaganda Goebbelsa, okazało się finalne zerwanie polsko-sowieckich stosunków dyplomatycznych. Zachód nie był zainteresowany prawdą o Katyniu. Na zdjęciu Józef Stalinźródło: Wikimedia Commons

Stalinowski totalitaryzm pożerał Polskę etapami. Cel, czyli sowietyzacja w takiej czy innej postaci, był niezmienny, zmieniały się jednak warunki jego realizacji. Jakkolwiek II RP, „potworny bękart traktatu wersalskiego”, w sposób naturalny była dla ZSRS cennym kąskiem (a także, po wojnie polsko-bolszewickiej, swoistą kością w gardle), jedno wydarzenie położyło się cieniem na całym tym procesie.

„Zbrodnia katyńska miała poważny wpływ na prawie wszystkie działania Stalina w kwestii polskiej w okresie II wojny światowej” – pisze Nikołaj Iwanow, autor „Komunizmu po polsku”. „Obawy przed wykryciem prawdy determinowały zarówno ustępstwa w niektórych kwestiach, jak i chwilowe usztywnienie pozycji władz sowieckich – w końcu zaś przyczyniły się do ostatecznej decyzji o sowietyzacji Polski”.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • to naprawdę irytuje...(2018-01-29 09:56) Zgłoś naruszenie 72

  Panie autorze, nie używamy skrótowca "ZSRS" tylko "ZSRR". ZSRS, czyli Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich - ostatni wyraz, "Sowieckich" nie istnieje w języku polskim. "Sowiety" oznacza po polsku "Rady". A więc prawidłowa nazwa w języku polskim, to Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. To jest naprawdę irytujące, jak polski autor używa na określenie ZSRR słowa "Sowiety", czy skrótowca ZSRS. "Sowieci" owszem, jest to polskie określenie na ZSRR tak, jak kiedyś "Moskale" na państwo Rosyjskie. Ale w poważnym artykule jednak powinno się zwracać uwagę na detale.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gerwazy(2018-02-05 12:01) Zgłoś naruszenie 41

  Śmieszne, bo w Polsce nie było ani komunistów, ani komunizmu. Powojenny import. Z komunizmu wyleczył się nawet Gomułka, a taki Gierek wierzył w zachodnie kredyty, a nie w komunizm.. To tylko decyzje w Jałcie określiły strefy wpływów, które były przestrzegane do czasu nowego podziału Europy w 1989 roku.

  Odpowiedz
 • MarkiPolo(2018-11-26 22:25) Zgłoś naruszenie 10

  autor tego artyk. musi sie jeszcze wiele nauczyc , powtarzanie oklepanych pseudo-prawd zawsze prowadzi do wypaczen . proponuje lekcje historii , ale nie w wydaniu pseudo bohatera walesy czy tez bul-komorowskiego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie