Na terenie dawnego majątku Piłsudskich nie ma obecnie nic interesującego z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytań o to, czy MKiDN planuje zakup tego obszaru.

We wtorek minister kultury Piotr Gliński powiedział PAP, że polska strona nie jest obecnie zainteresowana wykupieniem terenu w litewskim Zułowie, gdzie znajdował się dawny dwór rodzinny marszałka Józefa Piłsudskiego, będący równocześnie miejscem jego narodzin.

"To nie jest majątek, tylko jakaś część działki na której nie ma nic interesującego z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego - nie obejmuje miejsca pamięci, gdzie stał dom - bo już go nie ma - w Zułowie, dlatego wydaje nam się, że nie jest to priorytetem w naszych działaniach" - powiedział Gliński. Jak dodał, "jest propozycja ze strony jakichś podmiotów, które nie do końca budzą nasze zaufanie", a sama działka "jest proponowana do sprzedaży za bardzo dużą cenę".

Pierwsze o "ofercie wykupienia" tego terenu poinformowało RMF FM, podając, że znajduje się na nim "między innymi odrestaurowana oficyna dworska, fragment lasu i rzeki należące do rodzinnego dworu", a za blisko dwudziestohektarowy teren trzeba zapłacić milion euro.

Minister Gliński podkreślił, że "dla państwa polskiego nie jest problemem zakup". "Problemem jest, czy jest to wartościowe z punktu widzenia dziedzictwa historycznego. Według moich ekspertów - nie jest, i dlatego taka jest nasza opinia w tej chwili. Ale jestem otwarty na rozmowę i na argumenty" - dodał. Wicepremier przypomniał również, że "pamięć marszałka czcimy w Polsce na najróżniejsze sposoby, przede wszystkim budując, wraz z jego rodziną, z Fundacją Piłsudskich, wspólnie, za pieniądze państwowe muzeum w Sulejówku", a samą inwestycję nazwał "podstawową" i "priorytetową".

Wspomniał jednak, że gdyby pojawiły się mocniejsze argumenty w tej kwestii, to jest na nie otwarty. "Jeżeli na przykład zwróciliby się to potomkowie marszałka, Fundacja (...) to podejmiemy rozmowy" - zapowiedział wicepremier.

Muzeum Józefa Piłsudskiego mieści się w willi Milusin w Sulejówku, będącej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r. Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury. Umowa przewidywała m.in., że całość inwestycji zostanie zrealizowana w ramach wieloletniego programu rządowego.

W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin i remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando - tzw. Drewniaka, a także willi Bzów. Integralną częścią muzeum ma być także oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. m kw., z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego. Fundacja odzyskała dworek od państwa w 2000 r.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.