Wystawę przedstawiającą Józefa Piłsudskiego nie jako wodza i polityka, lecz jako osobę prywatną – syna, brata, męża i ojca - otwarto w środę w Sejmie. Ekspozycja prezentuje archiwalne fotografie marszałka oraz przybliża szczegóły z jego życia.

"W naszej świadomości Józef Piłsudski zapisał się przede wszystkim jako nauczyciel nowoczesnego myślenia politycznego, twórca Legionów Polskich, komendant, naczelny wódz, przywódca Polski w latach 1926 - 1935" - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając ekspozycję. Zwrócił także uwagę, że do tworzenia legendy komendanta przyczynił się zarówno on sam, jak i zafascynowani jego osobowością zwolennicy.

Kuchciński powiedział, że wizerunki Piłsudskiego jako osoby publicznej zobaczyć możemy na licznych pomnikach, popiersiach oraz w różnych wydawnictwach, natomiast "dla wielu współczesnych ludzi był Ziukiem - tym skłonnym do melancholii i miłości, nostalgicznym, zafascynowanym poezją Juliusza Słowackiego". "Dla kolejnego pokolenia był dziadkiem - zarówno surowym, jak i dobrotliwym, kochającym i uwielbiającym swoje Wilno, dla którego był w pewnym sensie darczyńcą. Dla innych jawił się jako genialny szlachcić kresowy, rodem z trylogii sienkiewiczowskiej. (...) Wystawa pokazuje komendanta Józefa Piłsudskiego w perspektywie codzienności" - powiedział Kuchciński.

Według dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Aleksandry Skrabacz, oblicza marszałka Piłsudskiego jako polityka i dowódcy są znane wszystkim. "Ideą tej wystawy było pokazanie marszałka w trochę innym kontekście - ludzkim. Bo był synem, dzieckiem, bratem, mężem i ojcem, oraz umiłowanym dziadkiem - jak określało go społeczeństwo II Rzeczpospolitej" - wyjaśniła Skrabacz.

Na wystawie zaprezentowano archiwalne zdjęcia marszałka Piłsudskiego, ukazujące jego prywatne oblicze, zarówno z czasów jego młodości, jak i lat późniejszych. W towarzyszących fotografiom tekstach przedstawione zostały sylwetki rodziców, rodzeństwa i dzieci marszałka. Poruszone zostały także kwestie jego pasji i nałogów. "Marszałek Piłsudski miał swoje pasje, swoje nałogi, swoje słabości - tak jak każdy z nas. Może jednak dzięki temu szanujemy go i podziwiamy oraz traktujemy jako jednego z najważniejszych Polaków w naszej historii" - zaznaczyła Skrabacz.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie.