Leonard Cohen, George Michael, Debbie Reynolds, Danuta Szaflarska, Wojciech Młynarski, Chuck Berry, Magdalena Abakanowicz, Chris Cornell, Zbigniew Wodecki, Roger Moore, Liu Xiaobo, Jeanne Moreau, Tom Petty. Aktorki i aktorzy, gwiazdy scen i teatrów, pisarze. W ostatnich 12 miesiącach odeszło wielu cenionych artystów światowego formatu.
ikona lupy />
Kanadyjski poeta i piosenkarz Leonard Cohen. / ShutterStock

LISTOPAD 2016

ikona lupy />
George Michael / PAP / STEPHANE REIX

7.11. - Kanadyjski poeta i piosenkarz Leonard Cohen; syn żydowskich emigrantów z Litwy. Do jego najbardziej znanych ballad należą m.in. "Hallelujah" czy "Suzanne". W październiku ub.r. ukazała się jego ostatnia płyta zatytułowana "You Want It Darker". Miał 82 lata. Więcej >>

11.11. - Robert Vaughn, wybitny amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany z takich filmów jak "Bullitt", czy "Siedmiu wspaniałych".

GRUDZIEŃ 2016

2.12. - Niemiecka aktorka i pieśniarka Gisela May, najsłynniejsza niemiecka interpretatorka songów Bertolta Brechta.

7.12. - Brytyjski gitarzysta Greg Lake, muzyk odpowiedzialny za wizerunek grupy w takich zespołach, jak Emerson, Lake&Palmer i King Crimson; jeden z ojców założycieli progresywnego rocka.

Eric-Emmanuel Schmitt: Rozmawiać o śmierci znaczy umieć żyć >>

13.12. - Aktor, poeta, autor ballad o “Solidarności” Andrzej Wasilewicz, zagrał w ponad 20 filmach, m.in. w komedii Sylwestra Chęcińskiego "Nie ma mocnych", w której wcielił się w postać Zenka. Miał 65 lat.

18.12. - Amerykańska aktorka węgierskiego pochodzenia Zsa Zsa Gabor, uważana za prototyp celebrytki; miała 99 lat. Wystąpiła w 64 filmach, w tym w komedii "Naga broń 2 i Pół".

20.12. -Michele Morgan, jedna z największych gwiazd kina francuskiego, pierwsza laureatka nagrody dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes. Ogólnoświatową sławę zdobyła rolą w "Ludziach za mgłą" Marcela Carne.

ikona lupy />
Debbie Reynolds i Carrie Fisher / PAP / LVNBBRIAN JONES HANDOUT

25.12. - Słynny brytyjski piosenkarz George Michael, urodzony w Londynie jako Georgios Kyriacos Panayiotou. W swojej karierze sprzedał ponad 100 mln płyt. Był współzałożycielem legendarnego zespołu "Wham!", który stworzył m.in. świąteczny hit "Last Christmas". Miał 53 lata.

27.12. -Claude Gensac, francuska aktorka, która wystąpił w ponad 100 filmach; w 10 z nich była ekranową żoną Louisa de Funesa.

Bromski: To, jak umarł Cybulski, stanowi rodzaj romantycznej legendy >>

27.12. -Carrie Fisher, która przeszła do historii kina i pop kultury jako księżniczka Leia z "Gwiezdnych wojen"; miała 60 lat.

ikona lupy />
'Allo 'Allo! / Media

28.12. - Amerykańska aktorka Debbie Reynolds, która odeszła zaledwie dzień po śmierci swej córki, Carrie Fisher. Zagrała m.in. w filmie muzycznym "Deszczowa piosenka" (1952 r.); w 1964 r. nominowana do Oscara za rolę w filmie "Niezatapialna Molly Brown".

30.12. -Allan Williams, odkrywca i pierwszy menadżer legendarnego zespołu The Beatles; miał 86 lat.

STYCZEŃ 2017

2.01. - John Berger, brytyjski intelektualista, pisarz, malarz i krytyk sztuki; laureat prestiżowej Nagrody Bookera za powieść "G.".

10.01. -Clare Hollingworth, brytyjska dziennikarka, która jako pierwsza poinformowała świat w 1939 roku, że wraz z atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Do historii przeszło to jako "news stulecia".

13.01. -Lord Snowdon (Anthony Armstrong-Jones), brytyjski fotograf i twórca filmów dokumentalnych, były małżonek księżniczki Małgorzaty, młodszej siostry brytyjskiej królowej Elżbiety II.

ikona lupy />
Danuta Szaflarska w filmie "Pora umierać" / Media

23.01. -Gorden Kaye, brytyjski aktor, znany najbardziej z roli Rene, właściciela kawiarni w komediowym serialu "'Allo 'Allo!" z lat 80.

25.01. - Harry Mathews, amerykański pisarz, należący do czołowych przedstawicieli postmodernizmu.

27.01. -Emmanuelle Riva, francuska aktorka, nominowana w 2013 roku do Oscara za pierwszoplanową rolę w dramacie "Miłość" Michaela Hanekego; miała 89 lat.

LUTY 2017

12.02. -Al Jarreau, amerykański wokalista jazzowy, kilkukrotny laureat nagrody Grammy; swoją muzykę, będącą mieszkanką popu, funku, salsy i jazzu, Jarreau nazywał "Youmbination" lub "Jarreau-Music".

ikona lupy />
Wojciech Młynarski / Wikimedia Commons

19.02. - Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Sławę zyskała m.in. dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb", "Pora umierać", biograficznego "Inny świat". Więcej >>

21.02. - Stanisław Skrowaczewski, znany polski dyrygent i kompozytor, dyrektor muzyczny i dyrygent orkiestry stanu Minnesota w latach 1960–80.

MARZEC 2017

ikona lupy />
Agora by Magdalena Abakanowicz, Chicago / ShutterStock

15.03. - Wojciech Młynarski, bard, poeta, artysta kabaretowy, autor piosenek, ale też dramaturg, scenarzysta i reżyser teatralny, 26 marca skończyłby 76 lat. Więcej >>

17.03. -Derek Walcott, angielskojęzyczny poeta, uhonorowany w 1992 r. literacką nagrodą Nobla, autor ponad 20 zbiorów poetyckich; pisał też sztuki sceniczne i eseje.

18.03. - Chuck Berry, słynny amerykański muzyk, legenda rock and rolla; miał 90 lat. Był twórcą takich przebojów, jak "Roll Over Beethoven", "School Day" czy "Johnny B. Good". Więcej >>

31.03. - James Rosenquist, pionier i czołowa postać pop-artu lat 60. XX wieku. Miał wystawy w najbardziej uznanych muzeach świata, w tym w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Guggenheim Museum Bilbao w Hiszpanii.

KWIECIEŃ 2017

1.04. - Jewgienij Jewtuszenko, rosyjski poeta, jeden z najpopularniejszych twórców pokolenia lat 60. w ZSRR. Jego dorobek literacki to około 150 książek. Był również scenarzystą, reżyserem, aktorem, tłumaczem i redaktorem literackim, autorem audycji radiowych i telewizyjnych.

11.04. - Michael Ballhaus, niemiecki operator o międzynarodowej sławie współpracujący z największymi twórcami Hollywood. Do ponad 80 filmów, przy których Ballhaus stawał za kamerą, zaliczają się m.in. "Chłopcy z ferajny" czy "Gangi Nowego Jorku".

ikona lupy />
Chris Cornell / Media

20.04. - Magdalena Abakanowicz - rzeźbiarka, twórczyni abakanów, które zrewolucjonizowały rzeźbę i tkaninę artystyczną. Więcej >>

22.04. - Witold Pyrkosz, nazywany "królem polskich seriali". Znany m.in. z "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "M jak miłość", "Vabanku". Więcej >>

26.04. - Jonathan Demme, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, który nakręcił oscarowy film "Milczenie owiec" (1991).

MAJ 2017

ikona lupy />
Janusz Głowacki na okładce książki "Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego" / Media

9.05. - Robert Miles, włoski muzyk, kompozytor i DJ. Więcej >>

18.05. - Chris Cornell, amerykański muzyk, wokalista zespołów Soundgarden i Audioslave; miał 52 lata. Więcej >>

22.05. - Zbigniew Wodecki, autor polskich szlagierów, skrzypek i trębacz. Więcej >>

23.05. - Roger Moore, brytyjski aktor, najlepiej znany jako odtwórca roli Jamesa Bonda; miał 89 lat.

27.05. - Gregg Allman, założyciel i solista zespołu The Allman Brothers Band, uważanego za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych poprzedniego stulecia. Więcej >>

CZERWIEC 2017

16.06. - Mieczysław Kalenik, aktor znany najbardziej z roli Zbyszka z Bogdańca w filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda Więcej >>

27.06. -Michael Bond, brytyjski pisarz, najbardziej znany jako twórca postaci misia Paddingtona.

LIPIEC 2017

9.07. - Anton Nosik, znany rosyjski bloger, dziennikarz, nazywany jednym z ojców rosyjskiego internetu.

13.07. - Liu Xiaobo, chiński pisarz, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, obrońca praw człowieka i dysydent skazany na 11 lat więzienia za działalność opozycyjną.

15.07. - Martin Landau, amerykański aktor filmowy i telewizyjny, laureat Oscara za drugoplanową rolę w filmie z 1994 r. "Ed Wood".

20.07. -Chester Bennington, amerykański muzyk, wokalista zespołu Linkin Park.

27.07. -Sam Shepard, amerykański aktor i dramaturg; znany m.in. z takich filmów, jak "Helikopter w ogniu" czy "Raport Pelikana".

31.07. - Jeanne Moreau, aktorka, reżyserka i piosenkarka, wielka dama francuskiego kina; miała 89 lat.

SIERPIEŃ 2017

8.09. - Pierre Berge, biznesmen i mecenas sztuki, a także były wieloletni partner słynnego, nieżyjącego już francuskiego kreatora mody Yves Saint Laurenta. Miał 86 lat.

ikona lupy />
Tom Petty / ShutterStock

19.09. - Janusz Głowacki, prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i eseista. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich. Więcej >>

20.08. -Jerry Lewis, amerykański aktor filmowy, piosenkarz, komik i artysta estradowy. Przez pewien czas był najlepiej opłacanym aktorem w Hollywood.

WRZESIEŃ 2017

3.09. -John Ashbery, uważany za jednego z najwybitniejszych amerykańskich poetów; w Polsce tłumaczenia jego wierszy ukazywały się głównie na łamach "Literatury na Świecie".

13.09. - Frank Vincent, amerykański aktor, znany z roli w serialu telewizyjnym "Rodzina Soprano" czy z filmów Martina Scorsese "Wściekły byk", "Chłopcy z ferajny", "Kasyno".

29.09. - Wiesław Michnikowski, wykonawca słynnych przebojów Kabaretu Starszych Panów, m.in. "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory" czy "Jeżeli kochać", odtwórca pamiętnej roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego. Miał 95 lat. Więcej >>

PAŹDZIERNIK 2017

ikona lupy />
Fats Domino / ShutterStock

2.10. - Tom Petty, amerykański muzyk southernrockowy, wokalista i gitarzysta, członek działającej na przełomie lat 80. i 90. grupy Traveling Wilburys. Więcej >>

9.10. - Jean Rochefort, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów francuskiego kina, znany m.in. z filmu "Mąż fryzjerki"; miał 87 lat.

17.10. - Danielle Darrieux, francuska aktorka filmowa i teatralna; wystąpiła w ponad stu filmach. Miała 100 lat.

22.10. - Marek Pacuła, były dyrektor Piwnicy pod Baranami Więcej >>

24.10. - Fats Domino, amerykański pianista i wokalista, pionier rock and rolla; twórca takich przebojów, jak "Blueberry Hill", "Shake, Rattle and Roll", sprzedał ponad 110 mln płyt. Miał 89 lat.

29.10. - Władysław Kowalski, aktor filmowy i teatralny Więcej >>